2p

A héten beiktatták az új német kormányt – Angela Merkel tizenhat év után távozott a kancellári posztról. Ki volt ő valójában: Európa sírásója vagy megmentője?  Miként fog emlékezni rá az utókor? Munkatársunk, Wéber Balázs videókommentárja.

Angela Merkel politikája mélyen megosztotta és megosztja a hazai és a nemzetközi közvéleményt: sokan dicsérik humanizmusát, bölcsességét és kompromisszum-teremtő képességét, és az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb formátumú politikusának tartják. Szerintük döntő szerepe van abban, hogy az EU-ban alapvetően továbbra is béke és stabilitás honol.

Mások ugyanakkor kártékony, rossz elvek által vezérelt politikusnak tartják. Szerintük Európa sírját ásta meg azáltal, hogy 2015-ben több mint egymillió menedékkérő és bevándorló előtt nyitotta meg Németország határait.

Azt nehéz lenne kétségbe vonni, hogy Merkel politikája alapvetően humanista volt: az emberi jogok, a béke, a konfliktuscsökkentés számára mindennél fontosabbak. Egyes döntéseit tekintve ugyanakkor naivnak bizonyult, és nem mérte fel kellő mértékben azok járulékos, negatív társadalmi következményeit – gondoljunk csak a migrációra vagy az energiafordulatra.  

Részletek a hét videójában:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!