Kimondottan szórakoztató olvasmány került fel az Országgyűlés honlapjára hétfőn este. Az előzmény az volt, hogy Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője a beruházások II. negyedévi 16,8 százalékos, drasztikus beszakadásáról, mínusz 16,8 százalékos zuhanásáról kérdezte Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert.
A szocialista politikus felidézte, a tárcavezető az eddigi 645 milliárd forintnyi után további beruházások elhalasztásáról nyilatkozott, illetve arra is emlékeztetett, Varga Mihály pénzügyminiszter a költségvetési expozéjában épp a beruházásokat nevezte meg a gazdasági teljesítmény egyik motorjának.
Tóth az alábbi kérdéseket tette fel Nagy Mártonnak:
- Milyen összesített értékű és milyen állami beruházásokat kell ismételten elhalasztani?
- Hogyan emelkedhet a beruházások mértéke, miközben az állam egyre több beruházását évekkel tolja el?
- Hogyan juthatott ilyen problémás helyzetbe az a költségvetés, amit 2,9 százalékos hiánycéllal, 4 százalékos GDP növekedéssel, 6 százalékos inflációval terveztek?
A válasz Nagy Márton nevében Fónagy János államtitkártól érkezett, aki „pánikkeltésnek” nevezte a felvetést, és azt írta, hazánk továbbra is az egyik legmagasabb beruházási rátával rendelkező állam Európában. Fónagy szerint a magyar beruházási ráta Európában a Top 5-ben foglal helyet.
Az államtitkár azt is írta, Európában a második legmagasabb, 5 százalék feletti GDP-arányos befektetési volumen érkezett hazánkba, miközben az európai uniós átlag 1,2 százalékos csökkenést mutat. Hozzátette, a II. negyedéves volumencsökkenés ellenére a bruttó állóeszköz-felhalmozás magas bázisértéke miatt Magyarország továbbra is a GDP-arányos beruházások élmezőnyébe tartozik. Azt is megjegyezte, többek közt a debreceni CATL, illetve a szegedi BYD nagyberuházásai még csak előkészítési szakaszban vannak, de ezek a későbbiekben emelni fogják a beruházások összértékét.
A feltett konkrét kérdésekre válasz viszont nem érkezett, így
nem tudtuk meg, hogy az államtitkár által felsorolt remek mutatók ellenére miért is lett a statisztikai érték mínusz 16,8 százalék.
Lapunk a II. negyedév tragikus beruházási adatait ebben a cikkben elemezte: