Az amerikai demokrata párti törvényhozók átfogó rendőrségi reformról szóló törvényjavaslat benyújtására készülnek - jelentette ki Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke hétfőn újságíróknak.
A házelnök elmondta: a várható törvénytervezet több képviselő által már megfogalmazott javaslatot is magában foglal, és elsősorban arra összpontosít, hogy megteremtse a jogi kereteket a rendőrök felelősségre vonásához, lehetővé tegye az országos rendőrségi adatok nyilvántartását és új kiképző-továbbképző programokat indítson a rendőröknek a faji megkülönböztetés leküzdésére.
"Ma az országos gyötrelem pillanata átalakul az országos cselekvés mozgalmává" - hangoztatta Pelosi az újságíróknak. Leszögezte: "nem elégedhetünk meg kevesebbel, mint gyökeres strukturális átalakítással".
A demokraták törvénytervezete könnyítené a rendőrök elleni peres eljárást bárminemű helytelen viselkedés, fellépés, hátrányos megkülönböztetés esetén. Jelenleg a szövetségi ügyészeknek bizonyítaniuk kell nemcsak azt, hogy a felelősségre vonandó rendőr túlzott erőt alkalmazott, hanem azt is, hogy szándékosan sértette meg áldozata alkotmányos jogait, vagyis tudatában volt annak, hogy törvényellenesen lép fel, és mégis így cselekedett. Az előkészületben lévő törvényjavaslat úgy fogalmaz: az ügyészeknek elég lesz csak azt bizonyítaniuk, hogy a rendőr figyelmetlenségből, hanyagságból sértette meg az áldozat jogait. A szándékosság tényállása nem lesz bizonyítandó.
"Egy olyan hivatás esetében, amelynek gyakorlása során valakinek megvan a lehetősége, hogy öljön, szakmailag nagyon magasan képzett tisztségviselőkre van szükség, akik felelősséggel tartoznak a közösségnek" - nyilatkozta Karen Bass, kaliforniai demokrata párti képviselő, a kongresszusi Black Caucus (afroamerikai lobbicsoport) elnöke.
Azt követően, hogy május 25-én Minneapolisban a durva rendőri intézkedés miatt meghalt a 46 éves afroamerikai George Floyd, mind a demokrata párti, mind a republikánus politikusok kimondták: a kongresszusnak muszáj cselekednie a további rendőri erőszak megakadályozására.
A demokrata párti törvényjavaslatot - amely még beterjesztésre vár - a demokrata párti többségű képviselőház szinte bizonyosan elfogadja majd, a republikánus többségű szenátus pedig már jelezte, hogy nyitott minden olyan törvényjavaslat megvitatására, amely korlátokat szab a rendőri gyakorlatnak és elősegíti a rendfenntartó erők és az afroamerikai közösségek viszonyának javítását.
A szenátus igazságügyi bizottsága június 16-ra tervez meghallgatást George Floyd halála ügyében. A bizottság elnöke, a republikánus Lindsey Graham közölte, hogy "mindenképpen jobb rendőrségi politikát" szeretne a jövőben.