3p

A 200 fő feletti lakóval rendelkező idősotthonok dolgozóit felkészítették a non-invazív lélegeztetőgépek használatára - írja az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) közleményében. 

A héten épp a 200 fő felett rendelkező idősotthonokban elrendelt non-invazív, azaz légzést segítő lélegeztetőgépekkel kapcsolatban írtunk, melyhez szerettük volna megszólaltatni az egyik legnagyobb idősotthon vezetőjét. Mivel az állami idősotthonok vezetői nem nyilatkozhatnak, a kör bezárult, azt a javaslatot kaptunk, kérdéseinket tegyük fel az operatív törzsnek és az EMMI-nek. Kérdéseinkre azóta sem kaptunk választ, ma viszont megjelent a minisztérium közleménye, mely szerint az idős otthonok dolgozóit felkészítették az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei. 

Most akkor hány idősotthonban kell non-invazív lélegeztetőgép? Fotó: Pixabqay
Most akkor hány idősotthonban kell non-invazív lélegeztetőgép? Fotó: Pixabqay

Cikkünkhöz fontos lett volna annak a kérdésnek a megválaszolása is például, hogy mely idősotthonokat érinti az országban ez az utasítás, hiszen sok helyen a pszichiátriai vagy szenvedélybetegekkel együtt működő intézmények adnak ki 200 főt. Így a nyugdíjasotthon.hu adataira támaszkodva lapunk 35 érintett intézményt talált Magyarországon. Ebből kettő a katolikus egyházé, egy a református egyházé, három az izraelita egyházé, egy a Baptista Szeretetszolgálaté, kilenc az önkormányzatoké, tizenkettő az államé, egy alapítványi, egy kiemelt közhasznú alapítványé, kettő a többcélú kistérségi társulásé, egy egyesületé, kettő nonprofit szervezeté. 

A közlemény ennek ellenére 15 olyan idősotthont említ, amely ma az országban 200 fő feletti ellátottal rendelkezik és melyekből 3 intézmény nem igényelt non-invazív lélegeztetőgépeket. Mint az EMMI írja, a 3 idősotthonból 2 a Fővárosi Önkormányzat fenntartásában működik, egy pedig alapítványi fenntartású intézmény. 

Az EMMI szerint ezek a rendkívül egyszerűen kezelhető berendezések a fokozottan fulladó betegek számára nyújtanak átmeneti, de olykor életmentő segítséget, néhány órára javítják a beteg oxigenizációját, akár átmeneti légzészavart is megoldva a mentők kiérkezéséig. Működtetésükhöz nincs szükség különösebb szaktudásra. Nem kell intubálni a beteget, mint a kórházi invazív lélegeztetőgépek esetében, csupán oxigénmaszkon keresztül zajlik a légzéstámogatás. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei fel is készítették erre az idősotthonok dolgozóit.

A főváros fenntartásában működő, 400 főt számláló Kamaraerdei Idősek Otthonának nevében Gy. Német Erzsébet főpolgármester-helyettes ezzel kapcsolatban így nyilatkozott lapunknak:

"Úgy tűnik, Kásler miniszter úr nincs tisztában azzal, hogy a szociális intézmények nem egészségügyi intézmények, és azzal sem, hogy még a Fidesz által hozott és érvényben tartott törvények sem írják elő, hogy szociális intézményekben lélegeztető gépek és a gépeket szakszerűen alkalmazni tudó személyzet legyen.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!