A magyar kormányt és a Mathias Corvinus Collegiumot (MCC) is kritikával illette Boris Palmer tegnapi beszédében az MCC-ben Budapesten, adta hírül a német Südwestrundfunk (SRW).
Tübingen polgármestere szerint megfordult a fejében, hogy lemondja a részvételt az eseményen (Németországban számos kritika érte amiatt, hogy elfogadta a kormányközeli intézet meghívását). Szerinte az MCC maga is hozzájárul a jobboldali-populista imázsához azzal, hogy kommentár nélkül hagyja az extrém nézeteket. Ez az imázs az oka annak, hogy a rendezvényein felszólaló előadók reputációja sérül, jelentette ki.
A Zöldek pártjából kilépett politikus kritikát fogalmazott meg a magyar kormány menekültpolitikájával kapcsolatban is. Feltette például a kérdést, hogy Magyarország tényleg képtelen-e védelmet biztosítani évi 3 ezer menekültnek (ezzel arra utalt, hogy a kormány elutasítja az uniós menekültelosztási kvótát).
Beszéde elején pedig világossá tette: a párbeszéd jobban működik, ha kérdéseket teszünk fel, nem pedig a pódiumról prédikáljuk saját erkölcsi meggyőződéseinket.És az sem párbeszéd, ha a saját templomunkban prédikálunk. Ha ez volt a meghívás célja, akkor csalódást kell okoznia a vendéglátóknak, idézte Palmert az eseményről szintén beszámoló Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Palmer emellett idézett egy német lap cikkéből, amely utalt a hazai jogállamisági hiányosságokra, a kiterjedt korrupcióra és Orbán Viktor kormányfő családja köreinek meggazdagodására.
Igaz – mint az a német lapbeszámolókból kiderül –, a politikus bizonyos kérdésekben védelmébe vette a kormányt. Az uniós és ezen belül a német gazdasági problémákkal összefüggésben például megjegyezte, hogy Európa ebben a helyzetben meg sem engedheti magának Magyarország kirekesztését.
Kitért arra is, hogy a magyar kormánynak „valódi demokratikus mandátuma van“, és egy saját történelemmel rendelkező országnak joga van a saját véleményhez, például a migráció kérdésében.
Végül – a Magyarországot érő német kritikákra utalva – feltett néhány kérdést. Ha a magyar menekültpolitika annyira elítélendő, akkor miért kötött az EU megállapodást Törökországgal a szíriai menekültek visszatartására? Ha a visszatoloncolások a magyar-szerb határon annyira helytelenek, akkor mi a helyzet a görög parti őrség hasonló tevékenységével az Égei-tengeren? És a spanyol határkerítés Észak-Afrikában a migránsok visszatartására mennyivel jobb (morális szempontból), mint a magyar?
A FAZ szerint egyébként az MCC közönsége udvariasan megtapsolta Palmert, de az ováció elmaradt.