Miután bebizonyosodott, hogy nem tartható a nyáron elfogadott költségvetés, a kabinet az Országgyűlés kihagyásával alkotott meg egy gyakorlatilag vadonatúj büdzsét. Ebben tulajdonképpen elismerik, a nyáron törvénybe foglalt 4,1 százalékos gazdasági növekedés és az 5,2 százalékos infláció nem tartható, a 377 forintos euró-, illetve 346 forintos dollárárfolyam pedig indokolatlan kincstári optimizmuson alapult.
Csaknem 1 milliárd forinttal szán többet kormánypropagandára a kabinet, mint amit a tavaly nyáron megszavazott költségvetésben elfogadtak. Az emelés tulajdonképpen jelképesnek is nevezhető, hiszen a költségvetési törvényben szereplő 38,5 milliárd forint a rendeleti költségvetésben „csak” 970 millióval, azaz 2,5 százalékkal emelkedett meg, ám az is furcsa, hogyan alakult ki a nyáron elfogadott szám.
Az országgyűlési törvényjavaslatnak a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodára vonatkozó indokolását böngészve azt olvashatjuk, hogy az eredeti költségvetési törvényjavaslat a 2022-es büdzsében szereplő 18 milliárd forintról az idei évre 12 milliárdra csökkentette volna a Kormányzati kommunikációval és konzultációval kapcsolatos feladatok soron szereplő előirányzatot. Ám az elfogadott költségvetési törvényben itt már egy
több mint háromszor ekkora összeg, 38,5 milliárd forint szerepel.
A büdzsé nyári vitájának körülményeit megvizsgálva azt találtuk, a „triplázást” a Költségvetési Bizottság egy 131 pontból (!) álló összegző módosító javaslatának 75. pontja tartalmazza. Indokolásként ez szerepel:
„A módosítás célja a kormányhoz kapcsolódó lakossági kommunikációs és konzultációs feladatokhoz többletforrás biztosítása.”
A teljes javaslatcsomag egyébként az eredeti 2023-as büdzsé bevételi és kiadási főösszegeit is kis híján 100 milliárd forinttal emelte meg.
A bizottság üléseinek jegyzőkönyveit átböngészve az derül ki, a Költségvetési Bizottság ellenzéki elnöke (ennek a plénumnak a vezetője a parlamenti szokásjog alapján hagyományosan a mindenkori ellenzéki honatyák közül kerül ki – a szerk.), Vajda Zoltán (MSZP) ennek az összegző módosító indítványnak a július 7-i bizottsági vitáján megjegyezte,
„a bizottság a kormánypárti tagjainak javaslatait elfogadva megfogalmazta további módosítási szándékait is.”
Vagyis a propagandakiadások megháromszorozását kormánypárti képviselők íratták bele a költségvetésbe, amit az Országgyűlés 121 igen szavazattal, 57 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadott.
Ehhez a 38,5 milliárd forinthoz képest emelkedik tovább a Rogán-minisztériumnak erre a célra felhasználható kerete. A költségvetési törvényjavaslat a rendeleti költségvetéshez képest ezen az összegen nem változtatott, ám
a csaknem egymilliárdos emelés okáról egyetlen szót sem ejtenek benne.
Az viszont tény, Rogán Antalék 2021-ben a zárszámadási törvényben szereplő adat tanúsága szerint több mint 54 milliárd forintot költöttek el erre a célra, és már 2022 februárjában is 21 milliárd forintra rúgott a propagandaszámla.
Ugyanakkor fel kell elevenítenünk legutóbbi cikkünket, melyben megmutattuk, az új költségvetés a nyáron elfogadotthoz képest számos egészségügyi ellátás keretét egyetlen fillérrel sem emelte.
Sorozatunkban korábban a költségvetés közvetlen bevételeit bemutató cikkünket itt olvashatják: