5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Esti összefoglaló az orosz-ukrán háború 145. napján. 

  • Oroszország nem fog évtizedekre visszaesni és elszigetelten fejlődni az ellene bevezetett korlátozások miatt - jelentette ki a Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken a stratégiai fejlesztési és nemzeti projektek tanácsának ülésén, Moszkvában. Putyin szerint a mai világban "lehetetlen mindent körzővel körülrajzolni és hatalmas kerítéssel körülzárni". Mint mondta, Oroszország nehézségei mértékének tudatában, átgondoltan kíván új megoldásokat keresni és a meglévő technológiai eredményeire fog támaszkodni.

Mint tudják, hazánk ellen nemcsak szándékos és célzott korlátozásokat vetettek be, hanem a külföldi csúcstechnológiai termékekhez való hozzáférés gyakorlatilag teljes elzárását is" - fogalmazott az orosz vezető. Ez érthető módon hatalmas kihívás országunk számára. De mi nemcsak nem fogunk kétségbe vagy tanácstalanságba esni, vagy ahogy egyes „jóakaróink” jósolják, évtizedekre visszaesni - tett hozzá Putyin.

Megrongált épület Mikolajivban 2022. július 17-én, miután orosz rakétatámadás érte a dél-ukrajnai várost. MTI/EPA/Ukrán Állami Katasztrófaelhárító Szolgálat
Megrongált épület Mikolajivban 2022. július 17-én, miután orosz rakétatámadás érte a dél-ukrajnai várost. MTI/EPA/Ukrán Állami Katasztrófaelhárító Szolgálat

  • Az Egyesült Államok, a G7-országok és az EU az ukrajnai háború kezdete óta több szankciócsomagot is bevezetett Oroszország ellen, egyebek között az államadósság, az energetika, a technológia, a mikroelektronika és a félvezetők tekintetében.
  • Josep Borrell, az EU diplomáciájának vezetője hétfőn hangot adott véleményének, hogy a szankciók hosszú távon hatásosnak bizonyulnak majd.
  • Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese május végén azt mondta, hogy a korlátozások "nagyon hosszú ideig lesznek érvényben", és akár évtizedekig is eltarthatnak.
  • Az orosz erők hétfőn masszív tűz alá vették a Donyeck megyei Toreck városát, az eddigi adatok alapján hat civil vesztette életét. A közlemény szerint egy lövedék egy kétszintes lakóházba csapódott, amelyben emberek tartózkodtak. A mentést végzők öt holttestet találtak a romok alatt, három embert mentettek ki, közülük egy a kórházban belehalt sérüléseibe.
  • Az orosz erők ismét rakétacsapást mértek a dél-ukrajnai Mikolajiv megye azonos nevű székhelyére, ugyanakkor sikertelen támadásokat hajtanak végre a luhanszki régióban. A javarészt megszállt Herszon megyében erősítik pozícióikat, és ágyúzzák a felszabadított településeket.
  • Mikolajivban rakéta csapódott egy autókereskedésbe és egy mezőgazdasági gépeket árusító szalonba, további találatok a város szélét érték. Áldozatokról egyelőre nem érkezett hír.
  • Az oroszok ágyútűz alá vették Ukrajna második legnagyobb városát, Harkivot is, aminek következtében többszintes épületek rongálódtak meg részlegesen. A megyeszékhelyen nem sérült meg senki, de az ügyészség közölte, hogy a régió más településeit érő tüzérségi támadásokban - Pecsenyihi és Kalinove falukban - két civil lakos életét vesztette, három pedig megsebesült.
  • Szerhij Hajdaj Luhanszk megyei kormányzó arról számolt be, hogy az oroszok Liszicsanszkból Bahmut felé próbálnak előrenyomulni, és a nemrég elfoglalt városokban mozgósított helyi ukrán lakosokat küldik a csatatérre az ukrán fegyveres erők ellen.
  • Az ukrán déli műveleti parancsnokság arról számolt be, hogy Herszon megyében az ukrán légierő támadórepülőgépei csapást mértek egy megerősített orosz állásra és lőszerelosztó pontra, valamint egy orosz katonai csoportosulásra. Arról is hírt adtak, hogy az orosz erők négy rakétát lőttek ki hétfőn Odessza megyére. Ezekből az ukrán légvédelem egyet a levegőben megsemmisített, kettő egy katonai objektumba csapódott, ahol tüzet okozott, egy pedig a Dnyeszter-torkolaton átívelő, használaton kívüli, ennek ellenére folyamatosan támadott hidat találta el. Személyi sérülés a jelentés szerint nem történt.
  • Andrij Szmirnov, az ukrán elnöki iroda helyettes vezetője egy tévéműsorban pontosította: Volodimir Zelenszkij elnök egyelőre nem menesztette Irina Venegyiktovát a főügyészi posztról és Ivan Bakanovot az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) éléről, hanem ideiglenesen felfüggesztette őket hivatalukból a vizsgálat idejére. Hozzátette: annak alapján dönt majd az elnök dönt arról, hogy javasolja-e a parlamentnek a főügyész és az SZBU vezetőjének felmentését. Szmirnov szerint Venegyiktovát és Bakanovot azért függesztették fel, hogy ne tudják befolyásolni a vizsgálatot.
  • A luhanszki szakadárok bejelentést tettek hétfőn Sziverszk város elfoglalásáról, miközben az orosz védelmi miniszter az orosz erők elsőrendű feladatának nevezte meg a polgári célpontokat támadó, nagy hatótávolságú ukrán fegyverek megsemmisítését. Vitalij Kiszeljov, a luhanszki - Moszkva-barát - szakadár "népköztársaság" belügyminiszter-helyettese az orosz Pervij Kanal tévécsatornának nyilatkozva bejelentette, hogy Sziverszk teljes egészében a luhanszki erők ellenőrzése alá került. Kifejezte reményét, hogy néhány napon belül a Bahmuttól 15 kilométerre fekvő Szoledart is sikerül elfoglalni. Beszámolója szerint az ukrán fegyveres erők ezen a településen közigazgatási épületeket aknáztak alá. A háború előtt a mintegy 11 ezer lakosú Sziverszk fontos közlekedési csomópont Bahmut, illetve a Szlovjanszk-Kramatorszk agglomeráció irányába. A város 30 kilométerre nyugatra fekszik az orosz és a szakadár erők által korábban bevett Liszicsanszktól.
  • Vlagyimir Putyin orosz elnök és török kollégája, Tayyip Erdogan keddi teheráni találkozójukon vitatják meg az ukrán gabona exportját - közölte újságírókkal a Kreml egyik tanácsadója. Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ várhatóan még a héten aláír egy megállapodást, amelynek célja, hogy újrainduljon az Ukrajnából származó gabona szállítása a Fekete-tengeren keresztül, amelyet Oroszország februári ukrajnai inváziója szinte teljesen ellehetetlenített.

(Reuters, MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!