4p

Ő az a fiatal tisztviselő, akit 2020-ban egy külön rá szabott törvénymódosítással, diplomája megszerzése előtt neveztek ki, de június 12-től nincs állása. 

Pedig 104 helyett vasárnaptól már 108 helyettes államtitkár működik. A 2010-ben alakult Orbán-kormányban még 64-en voltak.

A helyettes államtitkárok elméletben politikamentes tisztviselők, akik a kormányváltozástól függetlenül végzik a munkájukat, bár a gyakorlatban jobb- és baloldali kormányok idején egyaránt gyakori volt a mozgás a politikai és a köztisztviselői állások között. Most tulajdonképpen csak a megszűnt (illetve szétdobott) Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) összesen 29 helyettes államtitkárát kellett volna elhelyezni, de a miniszterelnök számos cserét hajtott végre a változatlan névvel működő tárcáknál is, például az Agrár- és az Igazságügyi Minisztériumban - írja a hvg.hu.

Már nem helyettes államtitkár. Fotó: youtube
Már nem helyettes államtitkár. Fotó: youtube

A 108 főből 41 új kinevezett, míg az eddigiek közül 37-en június 12-től – legalábbis egyelőre – nem kaptak új megbízatást. 

Továbbá igaz ugyan, hogy az EMMI jogutódja a Kulturális és Innovációs (KIM), az ITM-é pedig a Technológiai és Ipari Minisztérium, de az illetékességi területek áthelyezése miatt ez nem mindenkire volt érvényes: a pedagógusokkal ímmel-ámmal tárgyaló Kisfaludy László például az EMMI-ből a közoktatás felelősévé tett Belügyminisztériumba került, a szakképzéssel foglalkozó Pölöskei Gáborné, Áder János volt köztársasági elnök húga pedig az ITM-ből a KIM-be.

Újdonság, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda keretében két helyettes államtitkárt állítottak Orbán Balázs, a miniszterelnök törvényben megszilárdított pozíciójú politikai igazgatója szolgálatába. A legtöbb helyettes államtitkár (19) a Miniszterelnökségen működik, a Kabinetirodán 16, a kibővült hatáskörű Belügyminisztériumban pedig 14.

Az említett Rácz Zsófia, akinek a kedvéért 2020-ban törvényt módosítottak, hogy egyetemistaként helyettes államtitkár lehessen, májusig a Miniszterelnökséghez tartozott, mert oda követte az EMMI-ből a tárca nélküli miniszterré kinevezett Novák Katalin jelenlegi köztársasági elnököt. Őt a miniszterelnök május 25-ével áthelyezte a KIM-hez, ahová most az ifjúságpolitika tartozik, de június 11-ével máris felmentette az ottani új miniszter javaslatára. Vagyis Csák János nem tartott igényt a szolgálataira.

Meglepően sokan, 13-an jártak így az áthelyezettek közül, például az építésüggyel 2014 óta foglalkozó, a Lázár János vezette új építésügyi tárcához mégis csak egy pillanatra áthelyezett Füleky Zsolt vagy a megszűnt EMMI-ből a sportügyeket átvevő Honvédelmi Minisztériumba mindössze 17 napra átkerült szaktisztviselők. Ennek pusztán az lehetett az értelme, hogy a kormány megalakulása és az új személyi döntések meghozatala közti bő két hétben még kapjanak fizetést - mutat rá a cikkíró.

Új kormánybiztost is kineveztek: Joó István eddig az export növeléséért felelős helyettes államtitkár volt a Külgazdasági és Külügyminisztériumban, továbbá másfél évig a Budapesti Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozó 2021 lebonyolításáért felelős kormánybiztos. Most a befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztos lett, továbbra is Szijjártó Péter miniszter irányítása alatt. A határozat szerint „tevékenységét díjazás nélkül látja el”. Csakhogy a Magyar Közlöny ugyanezen szombat esti számában felmentették a helyettes államtitkári tisztségből. Az nem derül ki, hogy ezután mi lesz az a kereső foglalkozása, amely mellett díjazás nélkül végzi az egyébként többnyire államtitkári juttatással járó kormánybiztosi munkát.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!