Erről írtam két hete (lásd: Ha baj van, lesz QE) ,a lényeg az, hogy a Bernanke-brigád biztos benne, hogy nulla közeli kamatoknál is hasznos a pénznyomtatás, a portfolion balance channel miatt, habár a Fed-en belül is vannak kétkedők ennek a csatornának a hatékonyságát illetően (ez utóbbi témában jó anyag a St.Louis-i Fedtől: //research.stlouisfed.org/wp/2012/2012-015.pdf ). Őszintén szólva én is nehezen tudom elképzelni, hogy a QE3-nak sok gazdaságélénkítő hatása lesz, hiszen az alapvető működési elv nem ebbe az irányba hat.
Mi is történik a QE folyamán?
A jegybank új pénzt teremt, ebből vásárol állampapírokat és jelzálogkötvényeket. Ha kellően sokat vásárol, akkor minden egyéb tényező változatlanságát feltételezve egyrészt leszorítja ezek hozamát, másrészt egy csomó befektetőnél, akinél korábban állam- és jelzálogpapírok voltak, most készpénz lesz (mivel kötvényeiket eladták a Fednek, és pénzt kaptak érte helyette). Ők nyilván ezt a készpénzt egyéb eszközök vásárlására fordítják. Kérdés, hogy mit vesznek? Ha pl. magas hozamú amerikai kötvényeket, akkor ezzel leszorítják a kockázati prémiumokat, tehát a vállalatok olcsóbban fognak hitelhez jutni.
Ám mivel a fő probléma a hitelundor korában nem az árazás, hanem a hitelkereslet hiánya (mivel nincs értelmes beruházási lehetőség, amiről a vállalatok magas készpénzaránya is tanúskodik!), ezért ettől nem lesz nagy hitelfelvételi kedv. Tehát hiába szorítják le a kockázati prémiumokat a Fed és a befektetők együtt, ez nem vezet nagy növekedéshez (viszont az adott vállalat profitja kicsit nő az alacsonyabb hitelköltségek révén). Ennél is másabb a helyzet, ha az újonnan teremtett dollárokból a befektetők nem amerikai eszközöket, hanem külföldi, pl. emerging országok kötvényeit veszik meg. Ez jelenleg véleményem szerint egy nagyon fontos hatás, és ennek köszönhető, hogy a kockázatos országok kötvényeit is megveszik jó áron, tehát az amerikai QE egyik legnagyobb haszonélvezője Magyarország!
A QE tehát szerintem nem nagyon járul hozzá a növekedéshez, viszont vagyonátrendezést hajt végre: a kötvénybefektetőket megadóztatja, pénzüket szép lassan megeszi a negatív reálkamat, és segíti a hitelfelvevőket, de nem csak az amerikaiakat, hanem a világ összes táján élőket. Így a QE a megtakarítók pénzét átcsoportosítja a hitelfelvevőkhöz, azaz vagyonadóként és ennek megfelelő mértékű szociális transzferként funkcionál.
Ennél azonban talán fontosabb, hogy miért is van szükség a QE-re? Erre a Fed közleménye választ ad: //www.marketwatch.com/story/text-of-fed-statement-on-qe3-2012-09-13?dist=lbeforebell illetve az azt követő Q&A. A jegybank szerint 2014-ig a jelenlegi 8% feletti munkanélküliség aligha tud 7% alá csökkenni, ami azt is jelenti, hogy éves 1-2%-os növekedésnél nem nagyon néz ki több az USA-nak. Nagy növekedés tehát nem lesz (Európában még ennyi sem), és véleményem szerint ez a fő probléma, erre kell koncentrálni a következő hetekben. Egyelőre nézzük mit bírnak a jó hírek áradatából (ECB kötvényvásárlás, ESM jóváhagyása, QE) kihozni a piacok, "how high is high?", és utána el lehet dönteni, hogy melyik eszközzel érdemes foglalkozni.