3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elemzői reakciók arra a hírre, hogy nyolc hónapja csökken a reálkereset.

Áprilisban a kereseti adatok a vártnál kedvezőtlenebbül alakultak: az előző havihoz hasonló bérnövekedési ütemre számítottunk, ám a keresetek átlagos emelkedésének üteme csökkent, 16,6 százalékról 15,5 százalékra - véli Regős Gábor, a makronóm Intézet vezető közgazdásza.

A rendszeres keresetek értéke az előző havinál jobban, 16,9 százalékkal emelkedett, így a teljes kereset lassabb növekedését a tavalyinál alacsonyabb jutalmak, esetleg a kevesebb túlóra okozhatták. A reálkeresetek tehát továbbra is mérséklődnek, a csökkenés üteme az előző havival egyezik meg és így 6,9 százalékot tesz ki, mivel egyszerre lassult a bérnövekedési ütem és az infláció. A reálbérek több hónapja tartó mérséklődése is mutatja, hogy szerinte a magyar gazdaságban továbbra sem beszélhetünk ár-bér spirálról.

Regős Gábor úgy látja, hogy a béremelkedés lassulása a vállalkozásokhoz köthető, itt a növekedési ütem 18,7 százalékról 16,4 százalékra csökkent, míg a költségvetési szférában 10,4 százalékról 13,4 százalékra gyorsult. Iparágak szerint a lassulás leginkább a pénzügyi, biztosítási szektorhoz és a feldolgozóiparhoz köthető, ahol a növekedési ütem az előző havi 18,3 százalékról 2,4 százalékra, illetve 22,8 százalékról 18,7 százalékra mérséklődött – ez utóbbi összefüggésben állhat az ágazat gyenge áprilisi teljesítményével, míg a pénzügyi szektorban alacsonyabb bónuszfizetések történhettek.

Az ágazatok közül a legnagyobb, 20 százalékot meghaladó, átlagos keresetemelkedés történt a bányászatban (26,0 százalék), az energiaiparban (21,5 százalék), míg nem érte el a 10 százalékot a már említett pénzügy, biztosítási szektorban és az egészségügyben (5,3 százalék). Ez már ágazati szinten is jelzi, hogy az egyes munkavállalók béremelkedése között jelentős eltérése van – azaz van, akinek nőtt a reálkeresete, van, akinek jelentősen csökkent.

A közgazdász szerint a reálkeresetek éves alapú változása a következő néhány hónapban még negatív lesz, ám várakozásaik szerint a nyár végén vagy legkésőbb szeptemberben pozitívba fordul. Ennek kapcsán kérdés egyrészt, hogy az infláció milyen ütemben tud csökkenni, másrészt pedig, hogy a gazdaság és azon belül is elsősorban az ipar mikor talál magára, mikor erősödik a béremeléseket kikényszerítő munkaerőhiány.

Míg Horváth András, az MBH vezető elemzője szerint az erőteljes inflációs folyamatok látható nyomot hagynak a bérnövekedésen. A minimálbéremeléseknek és alap bérdinamikának köszönhetően még a prognosztizált erőteljes inflációt figyelembe véve is csak 2 százalékos éves átlagos nettó reálbér csökkenéssel kell számolni előreláthatólag, mivel az infláció az év második felében látványos csökkenésnek indulhat, támogatva a vásárlóerő stabilitását. Szerinte az átlagbér növekedési üteme némileg lassult, ami azt jelzi, hogy a bónuszfizetések gyengébben alakulhattak idén, mint a tavalyi év azonos időszakában. A reálgazdasági környezet lassulásával illetve az erőteljes kamatemelésekkel párhuzamosan indokolható a folyamat, de teljes mértékben továbbra sem vethető el az ár-bér spirál jelensége, kiemelten, ha további évközi béremelések is megjelennek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!