3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a mai ülésén nem változtatott a 0,6 százalékos jegybanki alapkamaton és a többi kondícióhoz sem nyúlt. Az okokat a jegybank vezetése - Matolcsy György elnökkel az élen - a 15 órakor kezdődő online sajtótájékoztatón ismerteti, ahol egyúttal azt is megtudhatjuk meg, módosít-e a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a GDP-re és az inflációra három hónappal ezelőtt adott prognózisán.

Sem a július óta változatlan, 0,6 százalékos jegybanki alapkamathoz, sem a többi kondícióhoz sem nyúlt a Monetáris Tanács mai ülésén. Így az egy napra a kereskedelmi bankok által az MNB-nél elhelyezett betétek kamata is negatív, -0,05 százalék maradt, az egynapos és egyhetes fedezett hiteleké pedig 1,85 százalékos. A másik jegybanki betéti eszköz, az egyhetes kamatáról (ez jelenleg 0,75 százalék) az MNB igazgatósága szokott dönteni, a Monetáris Tanács ülését követően két nappal, vagyis annak eredményét csütörtökön ismerhetjük meg.

A tanács mai döntése megfelel a piaci várakozásoknak. A Matolcsy György vezetésével 15 órakor kezdődő online sajtótájékoztatón megismerhetjük az indoklást, ugyanakkor a csütörtökön nyilvánosságra hozandó újabb - mindig háromhavonta frissített - inflációs jelentés talán két legfontosabb adatát is: magának az inflációra, valamint a bruttó hazai termék (GDP) alakulására adott jegybanki prognózist. (Az aktuális előrejelzéseket ebben a cikkünkben idéztük fel.)

Ha a hónap negyedik keddje, akkor kamatdöntés. Fotó: MTI
Ha a hónap negyedik keddje, akkor kamatdöntés. Fotó: MTI

Az Equilor Befektetési Zrt. ma reggeli hírlevelében arra hívta fel a figyelmet, hogy több felfelé mutató kockázat jelentkezett az elmúlt időszakban az inflációs kilátásokban, melyre kitérhet a jegybanki vezetés, illetve a Monetáris Tanács közleménye. Eszerint az olaj árfolyama jelentős mértékben emelkedett, a legutóbbi, decemberben megjelent inflációs jelentésben még 50 dollár alatti olajárfolyammal számolt a jegybank, míg az irányadónak számító, északi-tengeri Brent hordónkénti jegyzése múlt héten, a legfrissebb kiadvány elkészítésének időpontjában 65 dollár volt. (Néhány nappal korábban tartózkodott ennél magasabb szinten, 70 dollár felett is, azt követően azonban korrigált, s jelenleg már 62 dollár körül tanyázik.)

Ugyanakkor a legutóbbi inflációs jelentés óta a forint árfolyama is gyengülni kezdett, mely szintén felfelé mutató tényező az importtermékek árára, így a teljes inflációra vonatkozóan - mutat rá az Equilor. Meglátása szerint a legrugalmasabb eszköz továbbra is az egyhetes betéti tender kamatszintje, melyet a forint árfolyamának további, jelentős gyengülése esetén módosíthat a jegybank igazgatósága a jelenlegi 0,75 százalékról 0,9 százalékra, de erre várhatóan a mai közleményben nem lesz konkrét utalás. 

A forint viszonylagos nyugalomban kezdte a napot, az euróval szembeni árfolyama a 366-as szint felett lebegett. Onnan ugyan fél 11 magasságában egészen a 367 forint közelébe ment fel az uniós pénz egysége, ám később relatíve nagyot erősödött, a napi csúcspontján a 366-as szint alá is benézett, s az árfolyam a kamatdöntés 14 órás ismertetése előtt már nem változott érdemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!