Mára szinte egyetlen szám sem egyezik a tavaly nyáron elfogadott 2022-es költségvetési törvényben előírttal. A helyzet drámai, nagyon takarékos költségvetésre van szükség – mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatója tegnapi online sajtótájékoztatóján, amelyet az azenpenzem.hu idézett. A tavaly elfogadott 2022-es költségvetési törvényben előírtakkal szinte már egyetlen szám sem egyezik. Újat kell készíteni, és erőteljesen lefékezni a kiadásokat, csak a legszükségesebbre költeni.
Át kell tekinteni az állami beruházások és a hatósági árak rendszerét. Palócz Éva szerint nem valószínű, hogy a kormány a rezsicsökkentéshez hozzányúl, az üzemanyagok ára azonban ezen a szinten nem tartható, ráadásul tönkremennek a tulajdonosok is. Mivel nincs meghirdetett kormányprogram, csak tippelni lehet a lépéseket. A vezérigazgató úgy gondolja, hogy a benzin árának piacira emelését fokozatosan oldja meg a kormány, nem egyik napról a másikra.
A Kopint-Tárki 8,7 százalékos éves átlagos inflációval számol 2022-ben, felfelé mutató kockázatokkal. Ha elmaradnak a költségvetés kiigazító lépései, az infláció elhatalmasodását kockáztatja a kormány. Ugyancsak tovább növelheti azt, ha a világpiaci árakat ráengedik a lakosságra.
Nagy kérdőjel, hogy mi lesz az európai uniós támogatások sorsa
Amennyiben a magyar kormánynak támogatások elköltéséről nem sikerül az Unió által elfogadható garanciákat adnia, akkor megszerzésük kétséges lehet. Feltételezhető, hogy legfeljebb az év vége felé lehet ebben a kérdésben megállapodásra jutni (ha egyáltalán), ezért az év nagy részében beérkezésükre nagy valószínűséggel nem érdemes számítani. A magyar költségvetés ugyan előfinanszírozza a vélelmezhető uniós támogatásokat, a költségvetési konszolidációs kényszer ennek súlyos korlátot szabhat.