3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alapvetően sem fényes a kép, hogyha a mozgáskorlátozottak körülményeit vizsgáljuk az Európai Unióban – ehhez képest itthon még rosszabb a helyzet: az Eurostat felmérése alapján szinte minden megváltozott munkaképességű magyarnak vannak megélhetési problémái.

Az Európai Unió közös statisztikai hivatala körképet készített az ebből a szempontból hátrányos helyzetben élők mindennapjairól. Az rögtön kiderült, hogy sokkal nehezebb helyzetben vannak a mozgáskorlátozottak, mint mindenki más, hiszen körükben 29,6 százalék volt az anyagi nehézségekkel küzdők aránya, szemben az egyébként mért 18,7 százalékkal.

A kép csak illusztráció (Fotó: Pixabay)
A kép csak illusztráció (Fotó: Pixabay)


A magyar mozgáskorlátozottak helyzete a legrosszabb a régióban?

Nem igazán sikerült előrelépést elérni a 2010 és 2018 közötti időszakban. Még mindig rengeteg korlátozott munkaképességű embernek okoz gondot az, hogy hónapról-hónapra megéljen. Ebből a szempontból Magyarországon élő mozgássérültek sokkal komolyabb anyagi nehézségekkel küzdenek, mint a régió bármely más országában: összesen közel 84 százalékuknak volt ilyen jellegű problémája, ebből 17,6 százaléknak súlyos megélhetési gondjai voltak 2018-ban.

 

A súlyos anyagi deprivációt tekintve valamennyivel jobb a helyzet, itt Magyarország már tíz év alatt valamivel több mint 10 százalékot javított, így csak a mozgáskorlátozottak 15 százalékát érintette 2018-ban ez a probléma. Ebbe a kategóriába azok tartoznak, akik a meghatározott kilenc tétel közül legalább négyet nem engedhetnek meg maguknak (ezek: a lakbér és hitelek időben történő befizetése, egy váratlan kiadás fedezése, lakás megfelelő felfűtése, kétnaponta hús vagy hal fogyasztása, évente egy hét nyaralás, autóvásárlás, mosógép-, tévé-, és telefonvásárlás).

 

Akik nehezen tudják kiegyenlíteni a lakással kapcsolatos tartozásokat

Az Eurostat ezen statisztikájába azok a háztartások tartoznak, ahol a lakhatással kapcsolatos kiadások (pl. rezsi, bérleti díj)  az összbevétel legalább 40 százalékát elviszik. Itt a hazai folyamatok érdekes képet mutatnak, ugyanis 2010 és 2017 közt összességében fél százalékkal romlott a probléma által érintettek aránya, ám például 2012-ben lényegesen nagyobb gondot jelentett mindez a mozgássérülteknek. Szintén feltűnő, hogy míg a csehek minden más szempontból lényegesen jobb helyzetben vannak, mint magyar társaik, a lakhatást csak lényegesebben nehezen tudják finanszírozni.

 

A lakhatási körülményeket tekintve azonban van egy terület, ahol sikerült jelentős előrelépést elérni: jócskán csökkent azon mozgáskorlátozottak aránya, akik túlzsúfolt otthonokban élnek - olyannyira, hogy a régióban már csak Csehország előzi meg Magyarországot, és hazánk helyzete jelentősen javult az elmúlt években. A túlzsúfoltság a lakhatás tekintetében egyébként azt takarja, hogy többen élnek egy otthonban, mint ahányan kényelmesen elférnének, és ez a lakók mind fizikális, mind mentális egészségének megárt.

 

Alapvetően tehát csak részben sikerült javítani a mozgáskorlátozottak helyzetén az elmúlt években, és az Eurostat számai alapján az látszik, hogyha a biztonságos megélhetésről van szó, ez egy kiemelten kiszolgáltatott réteg - ezzel a problémával a mindenkori kormányzatnak foglalkoznia kell.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!