"Hosszú távon nem marad légierőnk – idézi Per-Martin Sternevi, a Defense Pilots, a svéd honvédelmi légierő érdekszervezete elnökének szavait a legnagyobb svéd napilap, az Aftonbladet.
"Egyértelműen aggódom" – tette hozzá Carl-Johan Edström, a légierő főparancsnoka is.
A svéd légierőnél eltöltött néhány viharos hónap után a főparancsnok most úgy döntött, hogy egy blogbejegyzésben kommentálja a helyzetet, ami korántsem jellemző, mondjuk a magyar katonai légierőre, de hát Svédországban vagyunk.
Kitolják a nyugdíjbamenetel idejét
A romló munkakörülmények miatt sok vadászpilóta most a távozás mellett dönt.
„Én vagyok az első, aki kimondja, hogy bizonytalan helyzetben, válságban vagyunk – és akkor nem a világháborús helyzetre gondolok, hanem a létszámunkra. Főleg a pilóták oldaláról nézve, ezen a téren, főleg a szabadságkérelmek és az elbocsátások miatt, számos konfliktus merült fel” – írja az egyik legtapasztaltabb svéd vadászpilóta.
Sokuk egyetért az érdekvédelmi szervezet megállapításaival, mások nem. Per-Martin Sternevi úgy véli, hogy a vadászpilóták egyre romló munkakörülményei és a számukra előnytelen nyugdíjszerződések miatt sokan már eddig is a légvédelem elhagyása mellett döntöttek - és dönteni is fognak.
"A pilóták eddig 55 évesen mehettek nyugdíjba, és korábban megígérte a kormányzat, hogy ezen nem változtatnak. Az új megállapodás viszont nem ennek szellemében született, és mint kiderült, még több mint egy évtizedig kell dolgozniuk. Ezen sokan felháborodtak. Pontos számokról nem tudok nyilatkozni, mert azok biztonsági szempontból nem közölhetők, de számításaim szerint idén ősszel a vadászpilóták közel fele ott hagyja a hadsereget" – teszi hozzá.
Ők oktatják a fiatalokat
Mindez értelemszerűen nagy hatással lesz a légvédelemre.
"A legnagyobb kockázatot a tudás és a tapasztalat elvesztése jelenti. Ezek a pilóták nem csak a felkészítésről gondoskodnak, hanem másokat is képeznek, azaz a tudásukat továbbadják. Most nem annyira a fejlesztésre kell koncentrálni, hanem takaréklángon kell működni, de jól" - vélekedik.
Az érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a fegyveres erők kiemelten kezelik a készültséget, és nincs veszélyben a biztonság, jóllehet Svédország szomszédságában háború zajlik.
"De hosszú távon nem működik, ha nincs fenntartható légi erőnk. Sokat beszélnek arról, hogy a helyzet komoly, és hogy dolgoznak a megoldásokon, de eddig érdemi megoldás nem merült fel, ami csalódást okoz a pilóták számára" - teszi hozzá.
Carl-Johan Edström elismeri, hogy a helyzet súlyos, de biztosítják a készenlétet és elvégzik az alapkiképzéseket. Ugyanakkor nem tesz jót a csapatnak, hogy képtelenek annyi gyakorlatot végrehajtani, amennyit kellene, és amennyit elterveznek.
A néhány nappal ezelőtt lezajlott tárgyalásokon némi reményteli előrelépés történt. Ahogy a parancsnok hangsúlyozta, mindent megtesznek annak érdekében, hogy megtalálják a kiutat, biztosítsák a személyi állomány utánpótlását, és ne veszítsenek el pilótákat.