Igazak a piaci pletykák
A Kormányszóvivői Iroda szerda délutáni tájékoztatása szerint a kormány kiemelten fontosnak tartja a Mal Zrt. munkahelyeinek megőrzését és Ajka fűtésének biztosítását, ennek érdekében pedig kész meg is vásárolni a Bakonyi Erőművet.
A kormányszóvivői tájékoztatás szerint a kormány megtárgyalta a Mal Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt-vel kapcsolatban kialakult helyzetet, valamint ezzel szoros összefüggésben a Bakonyi Erőmű Zrt. felé fennálló tartozások kérdését. "A kormány számára kiemelten fontos az érintett munkahelyek megőrzése, valamint a térség - Ajka városa - fűtésének biztosítása, éppen ezért amellett, hogy a probléma kezelésére a kormány egy munkacsoportot állított fel az érintett tárcák részvételével, vételi tárgyalási ajánlatot is tesz a Bakonyi Erőmű kapcsán" - áll a közleményben.
Korábbi sajtóértesülések szerint az MVM Zrt. komolyan érdeklődött a Bakonyi Erőművek megvásárlása iránt. Mindez a cég szinte már ellehetetlenülő működése nyomán kelt szárnyra. Akkor ezt a "piaci pletykát" az Erőmű vezérigazgatója, Németh Frigyes cáfolta, sőt az MVM sem kívánta kommentálni az értesülést.
1,7 milliárd osztalékot fizettek tavaly
Tavaly a cégnek nulla forint mérleg szerinti ereménye keletkezett a tevékenységéből, szemben a 2010. évi 469,7 millió forinttal. Az adózott eredmény tekintetében azonban már teljesen más kép mutatkozik, hiszen míg 2010-ben 469,7 millió forint volt az adózott eredmény, 2011-ben 1,3 milliárd forint. Vagyis tavaly jelentős osztalék kifizetésére került sor, összesen 1,7 milliárd forint értékben, melyhez 414,3 millió forintot az eredménytartalék terhére fizettek ki a tulajdonosoknak. A 65 százaléka egyébként a Demján-csoporthoz tartozó Euroinvest Közép-Európai Befektetési Zrt. birtokában van, a maradék 35 százalék pedig kisbefektetők és önkormányzatok kezében van.
Bevétel tekintetében egyébként a tavalyi év rosszabbul sikerült a 2010-esnél, hiszen az akkori 9,6 millárd forint után 8,2 milliárd folyt be az erőmű kasszájába, bár a különbözetett a közel 600 millióval magasabb egyéb bevételek kompenzálhatták. Végeredményben üzemi szinten 290 milliós veszteséget realizált a vállalat 2011-ben, ezt azonban a részesedések értékesítésének árfolyamnyereségéből származó 634,7 millió forint kompenzálni tudta, sőt a 2010-es rendkívüli veszteség tavaly már nyereségbe fordult át: 675,6 millió forint szerepel ezen a soron. Mindezeknek együttesen köszönhető, hogy az üzemi veszteség nyereséggé gyarapodott végül.
A vezérigazgató korábbi nyilatkozata szerint azonban a nehézséget a cég kintlevőségei jelentik, melyek nagysága a tavaly év végi beszámoló szerint 3,5 milliárd forintot tettek ki szemben az előző évi 2,7 milliárddal. Ezen belül is a legnagyobb tétel az áruszállításból származó követelések, amik 1,5 milliárd forintot tettek ki, kapcsolt vállalkozás pedig 1,46 milliárd forintra növekedtek a korábbi 895 millió után. Az állapot a cég mindennapjai mellett pedig Ajka városának energiaellátását is veszélyezteti. Éppen erre hivatkozva tekinti kiemelt ügynek ezt az esetet a kormány.
Perben a magyar állammal
A felhalmozott tartozás mellett azonban más probléma is nehezíti a cég mindennapjait, hiszen közel másfél éve perben állnak a magyar állammal is. 2011 január elsejétől ugyanis a Magyar Energia Hivatal (MEH) megvonta a társaság bioenergiára vonatkozó termelési kvótájának harmadát, amivel a céget 2,5 - 3 milliárd forintos bevételtől fosztották meg. A vezérigazgató korábbi nyilatkozata szerint ezt viszont könnyebb rendezni, mivel az igazságügyi szakértői vélemények az erőmű álláspontját erősítik. Az ügy jelenlegi állása szerint azonban a gyors lezárásra nem sok esély mutatkozik, mivel a MEH újabb szakértők kirendelését kezdeményezte az ügyben.
Székely Sarolta
mfor.hu