A kamatstop féléves meghosszabbításának terhe megközelíti egy teljes évi bankadó összegét és mintegy 70 milliárd forintos veszteséget jelent a pénzügyi szektornak – mondta Sütő Ágnes az Inforádiónak.
Azt is közölte, hogy ezzel együtt a bankok éves többletterhe már meghaladja az 500 milliárd forintot, ami nagyságrendileg a pénzintézetek teljes, tavalyi éves eredményével azonos.
A Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese arról is beszélt, hogy az általános gazdasági nehézségek a hitelintézeteket is ugyanúgy sújtják, mint a gazdaság többi szereplőjét. Ráadásul a háborús helyzettel összefüggő recessziós kockázatok miatt a bankoknak külön céltartalékot is kell képezniük, ami tovább növeli a terheiket.
Sütő Ágnes azt mondta, hogy az extra terhek miatt körülbelül 4000 milliárd forintnyi hitel kihelyezése hiúsul meg. Ez pedig azt jelenti, hogy
elveszítjük a GDP bővülésének 1 százalékát
– tette hozzá a bankszövetség főtitkárhelyettese.
Emlékeztetett rá, hogy a bankszektornak elemi érdeke a hitelezés fenntartása és az ügyfelek fizetőképességének megőrzése, de ugyanígy kötelessége a betétesekkel és a tulajdonosokkal szemben a prudens működés, valamint a gazdasági fejlődés támogatása is.
A magyar gazdaság növekedése érdekében a Magyar Bankszövetség
a piactorzító kamatstop fokozatos kivezetésének elindítását tartja egyedül megfelelő szakmai megoldásnak
– hangsúlyozta Sütő Ágnes.
Erről folyamatosan zajlanak a tárgyalások, hiszen a kormány tisztában van a bankszövetség álláspontjával – közölte a szervezet főtitkárhelyettese.