4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A héten majdnem 20 forinttal drágult a gázolaj és a benzin ára is, de az emelkedés tovább folytatódhat. A legfrissebb Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint az olaj jegyzése emelkedett, ráadásul a dollár is drágul, ezek pedig szinte mindig jelentkeznek az üzemanyagok árában.

Az olaj erőteljes drágulása miatt az egy héttel korábbi írásunkban komolyabb áremelkedést előlegeztünk meg a hazai kutakon, ami be is következett, hiszen mind a gázolaj, mind a benzin közel 20 forinttal drágult.

Autósként ugyan az emelés kellemetlen volt, ám az Mfor Üzemanyagár-figyelő korábbi írásában arra hívtuk fel olvasóink figyelmét, hogy az olaj tőzsdei jegyzése 10 százalékkal ugrott meg, így a hazai áremelkedés ennek fényében visszafogottnak tekinthető. Ennek is betudható, hogy a Weekly Oil Bulletin adatai szerint az aktuális összesítésben (az egy héttel korábbiakhoz képest) a magyar árak egy helyet javítottak. Mindez azt jelenti, hogy voltak olyan országok, ahol a magyarországinál nagyobb áremelést hajtottak végre a benzinkutak.

Más kérdés, hogy a fentiek ellenére a régiós rangsorban hátrább csúsztunk, ugyanis a két megelőzött ország nem közép-európai, közben viszont a szlovéniai árak jelentősen csökkentek, így most ott olcsóbb tankolni, mint nálunk.

Az uniós rangsorban a gázolaj esetén is egy helyett javítottak a magyar árak, igaz, így is 14 olyan ország van, ahol átlagosan olcsóbb ez az üzemanyagfajta, mint itthon.

A gázolaj esetén nemcsak az EU-ban, de a szűkebb régiónkban is javítottunk, a friss adatok szerint Szlovéniában és Ausztriában drágább dízelt tankolni, mint a magyar kutaknál.

A piacok már az izraeli válaszcsapást árazzák

Az olaj ára pénteken ugyan kis mértékben csökkent, ám heti összehasonlításban így is tovább drágult. Két fontos tényező is befolyásolja a fekete arany mostani mozgását. Egyrészt az Amerikában pusztító hurrikánok miatt nem lehet pontosan tudni, hogy a Mexikói-öbölben lévő tengeri platformok termelése mennyi időre esik ki. Emellett a befektetők egyre biztosabbnak veszik az izraeli válaszcsapást Irán ellen. Amennyiben ez bekövetkezik, az jó eséllyel érinteni fogja a perzsa állam olajiparát.

További drágulás jöhet a magyar kutakon
További drágulás jöhet a magyar kutakon
Fotó: Depositphotos

Az iráni olajinfrastruktúra elleni potenciális izraeli támadás ráadásul duplán hatna az olajpiacokra. Egyrészt csökkentené a globális olajkínálatot, másrészt jelentős geopolitikai kockázatot jelentene, hiszen azzal a mostani korlátozott konfliktus tovább szélesedne. Pedig hétközben látható volt, hogy a geopolitikai kérdések érdemi hatással vannak a tőzsdei árakra, az esetleges libanoni tűzszünet hírére ugyanis látványos esést láthattunk.

A fenti okok miatt a kínálati oldal körüli bizonytalanságok felfele húzták az árakat, ám a keresleti oldal továbbra is inkább lefele nyomná azokat. A hurrikánok ugyan a termelést hátráltatják, ám jelentősen visszavetik az üzemanyagfogyasztást is. Az Egyesült Államokból érkező hírek egyébként sem erősítették a további emelkedést, az utóbbi napokban publikált munkaerőpiaci adatok szerint kétséges, hogy a legutóbbi 50 bázispontossal megegyező mértékű vágást láthatunk az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed következő ülésén is. A befektetők ráadásul nemcsak az USA esetén várnak mérsékelt bővülést, hanem Kína kapcsán is. A távol-keleti ország tőzsdéjén a kommunista párt által szorgalmazott élénkítés miatt a részvényárak ugyan megugrottak, ám a gazdasági növekedés várhatóan továbbra is mérsékelt marad, ami nem ad további lendületet az olajpiacnak.

Az Európában irányadó Brent olaj pénteken 79 dollár körül mozgott, a nyersanyag árának megugrását pedig a nemzetközi tőzsdéken a finomított termékek (benzin és gázolaj) jegyzése is követte.

Mindeközben a dollár tovább drágult az euróval és persze a forinttal szemben is (friss árfolyamokat laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár oldalán követhet). Mindez azt jelenti, hogy forintban az árak tovább növekedhetnek. Ennek megfelelően az Mfor Üzemanyagár-figyelő a jövő hétre is emelkedő magyarországi árakat prognosztizál. A mértéke ugyanakkor kérdéses, hiszen a feszült geopolitikai helyzet miatt komoly kilengések lehetnek.

A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!