Erős dollár, magas globális kamatszint, nagy külkereskedelemi átrendeződés az USA-val szemben a jelenleg külkereskedelmimérleg-többletes országok és kereskedelmi tömbök kárára. Ezek lehetnek Bod Péter Ákos szerint a Trump-éra alatti gazdaságpolitika hatásai. Nagy globális (európai) exportkitettsége miatt a magyar gazdaság különösen a veszélyeztetett szereplők listáján van – állapítja meg lapcsoportunk állandó szerzője a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankáron csütörtök reggel megjelent cikkében.
A volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár az előző heti írása után ezúttal azt vizsgálta, hogy egyrészt milyen világgazdasági, globális pénzügyi hatásokkal járhat a feltételezhető Trump-i gazdaságpolitikai kurzus, másrészt melyek a lehetséges következmények az európai értékláncolatokba mélyen beágyazott magyar gazdaságra nézve.
Bár az állam- és az üzleti adósságoknak nem különösen nagy hányadát teszi ki a dollár, így ezen az ágon Bod Péter Ákos nem lát gondot, a magas szinten beragadó kamat már más ügy. A magyar államháztartás amúgy is – mint fogalmaz – vacak állapotban van ötödik éve, de legalább 2025-re némileg mérséklődött volna a kamatfizetési részarány a büdzsén belül. Ha nem következik be az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-nél és az Európai Központi Banknál a remélt érdemi kamatmérséklés, akkor a magyar költségvetés finanszírozási kiadásai sem csökkenhetnek – a büdzsé többi tételét célzó megszorítások jöhetnek.
„Ezek végiggondolása után a prudens elemző nem tehet mást, mint a 2024. őszi prognózisokhoz képest 2025-26-ra érezhető mértékben visszaveszi a reálisan várható gazdasági növekedési ütemet. Ha pedig ilyen viszonyok között a kormányzat mégis forszírozná a gazdasági növekedést, annak azonnali és jelentős inflációs következményei lennének” – vonja le a következtetést a Klasszis Média állandó szerzője.
A Benchmark rovat cikkei itt olvashatók el.