4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Karácsony Gergely és Rafal Trzaskowski azt kérik, hogy városaik akkor is kapjanak uniós pénzeket, ha Magyarországot és Lengyelországot kizárják a helyreállítási alapból.

Közös levélben fordul ma Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez a budapesti és a varsói főpolgármester a magyar és a lengyel kormány vétója nyomán előállt uniós patthelyzet miatt, írja a Bloomberg a TVN lengyel televízióra hivatkozva.

Ragaszkodnak az uniós pénzekhez

Karácsony Gergely és Rafal Trzaskowski a levélben, amelyet más városok vezetői is aláírtak, elhatárolódik a két kormánytól. Egyúttal arra kérik Brüsszelt, hogy abban az esetben se zárja el a helyi önkormányzatokat az uniós forrásoktól, ha Magyarország és Lengyelország fenntartja vétóját, és nem lesz része az uniós pénzügyi csomagról született egyezménynek. (UPDATE: A két főpolgármester ma délután közösen, online sajtótájékoztatón jelentette be az összefogást, a levél itt érhető el.)

Karácsony Gergely Brüsszel segítségét kéri az uniós pénzek védelme érdekében. (Fotó: Bánkuti András)
Karácsony Gergely Brüsszel segítségét kéri az uniós pénzek védelme érdekében. (Fotó: Bánkuti András)

Az Európai Bizottság már múlt héten jelezte, hogy kész megkerülni a magyar-lengyel vétót, azaz a két ország kihagyásával hozná létre a koronavírus-válság okozta károk enyhítését célzó helyreállítási alapot.

Ha mégsem vonják vissza vétójukat, azzal saját polgáraiknak ártanak, hiszen jelentősen csökkenni fog a hozzájuk érkező  uniós pénzek mennyisége

- figyelmeztette Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosa a magyar és a lengyel kormányt. (Ez az úgynevezett nukleáris opció). 

A Bloomberg emlékeztet arra, hogy

a két liberális beállítottságú polgármester hosszú ideje szembemegy kormányaik nacionalista irányvonalával.

Egy évvel ezelőtt például Pozsonnyal és Prágával közösen írtak alá egy paktumot, amelyben kiállnak a közös értékek (szabadság, demokrácia, jogállamiság) mellett. Emellett azt is kezdeményezték, hogy közvetlenül is hozzáférhessenek uniós forrásokhoz.

Karácsony Gergely pedig októberben helyi népszavazások kiírására biztatta az önkormányzatokat annak érdekében, hogy a helyreállítási alapból Magyarországnak szánt pénzek legalább felét az önkormányzatok kapják meg – lakosságarányosan, politikai pártállástól függetlenül.      

Mi áll a háttérben?

A helyreállítási alap a 2021-2027 közötti uniós költségvetéssel együtt része annak a jogalkotási csomagnak, amit Magyarország és Lengyelország november közepén megvétózott a szintén a csomag részét képező jogállamisági mechanizmus (az uniós pénzek kifizetésének jogállami feltételekhez kötése) miatt.

A mechanizmusról a júliusi EU-csúcson előzetes megállapodás született, azt azonban ősszel a német uniós elnökség - főleg az Európai Parlament nyomására - szigorította.

A vétó ügye és az annak nyomán előállt patthelyzet az e hét csütörtöki-pénteki EU-csúcs egyik fő témája lesz.       

A nukleáris opcióról itt (Meredek, de nem kizárt lehetőség a nukleáris opció), a vétó hátteréről itt (Orbán Viktor vagy Brüsszel rántja előbb félre a kormányt?), a német álláspontról pedig itt írtunk ( Megtudtuk a német kormánytól, mit gondol Orbán Viktor vétójáról.)

A nemzetközi gazdasági hatásokat ebben a cikkben (Ők lesznek Orbán Viktor vétójának a nagy vesztesei), a magyarországi következményeket pedig ebben az írásban (Magát is lábon lövi a magyar kormány, ha bukik az uniós csomag) elemeztük.

Jegyzetünket arról, hogy a magyar kormány feladná-e az EU-tagságot, itt olvashatják (Mire készül Orbán Viktor? Az EU elhagyására?).

Videókommentárunkat az eseményekről és az EU szétszakadásának veszélyéről pedig itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!