3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban beszélt erről.

A kormányzat mintha elhitte volna a saját szövegét. A 2022-es választási kampány óta folyamatosan mondják, hogy most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul - kezdte a jelenlegi gazdasági helyzet értékelését Csaba László.

Szerinte ez nem így van, aminek különféle okai vannak. 

Az első és legfontosabb, hogy 2022-ben egy rendkívül költekező gazdaságpolitika folyt, amit a Magyar Nemzeti Bank a lényegét tekintve alátámasztott. Nagyon szigorú szavakat mondtak, nagyon kemény kritikákat fogalmaztak meg hosszabb-rövidebb anyagokban, amelyek jogosak voltak, de a a monetáris politika a gyakorlatban alátámasztotta a költségvetési politikát. Tehát semmiképpen nem jött létre az, amit még az 1980-as évek Amerikájában rossz mixnek neveztek, hogy a költségvetés és a pénzpolitika egymás ellen játszik.

A 2022-es kiköltekezés összes negatív következménye 2023-ban megjelent, mindenekelőtt a kibocsátás csökkenésével és az infláció elszállásával. Ez 2024-ben nem rendeződött magától, aminek sok oka közül van két meghatározó - mutatott rá Csaba László. Az egyik, hogy a költségvetési politika továbbra is expanzív, a költségvetési hiány az elmúlt évben a GDP 6,5 százalékát meghaladta és az idei évben sincs nagy megszorítás, nem is törekedtek rá. A másik negatív hatás a külpiacok kedvezőtlen alakulása, ami azt jelenti, hogy elsősorban az európai nagy gazdaságok nem teljesítenek jól. (Épp a szeptember 4-ei beszélgetés reggelén nyilatkozta a francia pénzügyminiszter, hogy a francia költségvetés romokban van, a német gazdasági miniszter pedig arról beszélt, hogy Németország növekedési válságban van.)

Ezekhez a negatív okokhoz társul, hogy az a fajta irányváltás, amire a magyar kormány egy évtizede törekszik, miszerint Nyugat-Európa helyett a keleti és a déli piacokra terelje át a forgalmat, lényegében nem sikerült. Továbbra is az európai nagy gazdaságok alkotják azt a környezetet, ami a magyar gazdasági növekedést meghatározza.

Modellt mindenre lehet építeni - hangsúlyozta Csaba László. El lehet képzelni egy belső kereslet, fogyasztás és beruházás vezérelte növekedést, de valójában egy olyan kis, nyitott gazdaságban, mint a magyar, ahol a kivitel és a behozatal is a nemzeti termék 90 százaléka, tényleg csak elképzelni lehet, de megvalósítani nem egy olyan politikát, amely szerint a negatív külgazdasági hatásokat a belgazdaság majd kompenzálja.

Téves az a hit, hogy a költségvetési költekezéssel helyre lehet állítani a gazdasági növekedést és a külső piacok kvázi csak színező tényező – erre épült a gazdaságpolitika és ennek megfelelően a valóság mást mutat, mint amit mondanak.

Beszámolók a korábbi Klasszis Klub rendezvényeinkről:

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!