Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium közel hatvan tanára a Facebookon tette közzé, hogy a polgári ellenállás eszközéhez nyúl. Mint írják:
"Az oktatás nemzeti ügy, a nemzet ügye. Nincs olyan ország, amely az oktatási rendszerének versenyképessége, a benne dolgozó tanárok nevelő és oktató munkája nélkül sikeressé tudott volna válni. A szülők a legféltettebb kincsüknek, a gyermekeiknek a szellemi, lelki és erkölcsi fejlesztését adják át részben a tanároknak, a bizalmuk meghálálásához pedig olyan tanárokra van szükség, akik anyagi és erkölcsi megbecsülésben tudják végezni a munkájukat."
Úgy érzik, ezt a megbecsülést nem kapják meg, viszont egyre nehezebb körülmények között kell dolgozniuk, az új kormánytól pedig csak cinikus mondatokat kaptak. Arról pedig, hogy az oktatás a belügyminisztérium irányítása alá került, úgy gondolják:
"egyetlen rendszeren belül nehezen fér össze két nagyon más attitűd: egy hierarchikus, parancsokat végrehajtó és egy empatikus, együtt gondolkodó."
Mostani lépésük a sztrájkjoguk az új parlament által elfogadott korlátozásának következménye.
Mivel azonban tényleg minden jogszabályi lehetőségünket megvonták az elégedetlenségünk kifejezésére, nem marad más választásunk, mint egzisztenciális kockázatok árán is a polgári ellenállás eszközéhez nyúlni. A közkeletűen polgári engedetlenségnek nevezett, Magyarországon ritkán alkalmazott eszköz esetünkben a következő lehetőségeket tartalmazza:
1. A tanórák megtartásának megtagadását,2. minden iskolán kívüli, eddig tanárok vezette programoktól való távolmaradást,3. az érettségiztetés megtagadását,4. minden adminisztratív teendőnk (pl. naplóvezetés, bizonyítvány hitelesítés) felfüggesztését.
"gyökeresen változtasson a tanárokkal szembeni politikáján, és kezdje el helyrehozni az oktatási rendszerben eddig okozott károkat".