6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A mezőgazdaság élete 180 fokos fordulatot vett az elmúlt években Magyarországon, akár a jövedelemtermelőképességet, akár a munkakörülményeket, akár a környezeti szempontokat vizsgáljuk. Mi van a hatalmas átalakulás hátterében, többi között erről beszélgettünk Balogh Viktorral, a KITE Zrt. marketing igazgatójával.

Mekkora a piaci részesedése a KITE-nek?

Mindenki másképp számol és a számháborúnak nincs túl sok értelme. A valóság, hogy szegmensenként változik, de úgy gondoljuk a KITE ma is piacvezetőnek számít. Éves árbevételünk 300 milliárd felett van és ez a szám önmagában is sok mindent elmond.

Hatalmasat fejlődött a magyar mezőgazdaság. (Fotó: mfor.hu)
Hatalmasat fejlődött a magyar mezőgazdaság. (Fotó: mfor.hu)

Nő a verseny a hazai piacon, stagnál, vagy esetleg egyre nyugalmasabb területről beszélhetünk?

Nehéz erre válaszolni, mert szinte évenként változik a helyzet. Az év elején minden versenyző úgy száll a ringbe, hogy növekedni szeretne. Ugyanakkor ez a piac nem egy lufi, ami folyamatosan fújható. Adottak a keretek, a hektár, a vetésszerkezet. Egy konszolidáltnak nevezhető, stabil piacról beszélhetünk, ami nincs rossz állapotban, ugyanakkor egy-egy külső váratlan hatás gyorsan képes megbolygatni. Pontosan látjuk, hogy partnereink tudnak beruházni, tudják fizetni a hiteleiket, jól menedzselt vállalkozásaik élet- és fejlődőképesek. Ez a helyzet természetesen a forgalmazókra is jó hatással van, vagyis esetünkben is beszámolhatunk egy kiszámítható, folyamatos növekedésről.

Az elmúlt évek EU támogatása állítólag aranykort hozott a magyar mezőgazdaságnak.

Itt két részről kell beszélni. A földalapú támogatásokról és a beruházásokat segítő pályázatokról. Utóbbi esetében az állattenyésztők, a kertészek, az öntözéses beruházások és a technológiai fejlesztések kaptak nagyobb anyagi lehetőséget. Azt kell mondanom a szektor 2004 óta megtanulta kihasználni ezeket a lehetőségeket, kiválóan vizsgázott, és a gazdák remekül éltek a pályázati lehetőségekkel.

A KITE gazdasági karácsonyfája, hogy néz ki, melyik a húzóágazat és hogy sorakozik alatta a többi?

Nem tudok karácsonyfát mondani, sokkal inkább egy bűvös kockához hasonlítanám. Arra törekszünk, hogy egy kiegyensúlyozott portfóliónk legyen, vagyis minden láb közel azonos erőt jelentsen. Versenyképes, a gazdatársadalomnak megfelelő ár-érték arány ajánlatunk legyen, azokon a területeken, ahol igény felmerül. Mindez magába foglalja az input jellegű termékeket (műtrágyák, növényvédőszerek, vetőmagok), beruházási eszközöket (traktorok, kombájnok) és szolgáltatásokat (szaktanácsadás, hitelek, biztosítások).

A gazdák megbízható adósok?

A KITE-re azt szokták mondani, hogy rendkívül szigorú rendszer. Hitelezésünket egy partnerminősítés előzi meg, illetve folyamatosan nyomon követjük a „pénzünket”. Állandóan kapcsolatot tartunk a gazdákkal, figyelünk arra, hogy milyen állapotban van a termelő és az a kultúra, ami a hitel fedezete. Ha bármilyen problémát érzünk vagy jeleznek partnereink felénk, keressük a mindenki számára megnyugtató megoldást, még azelőtt, hogy a baj bekövetkezhetne.

Folyamatosan nézik a táblákat, hogy hogyan érik a gyümölcs, hogyan nő a vetemény?

Igen, hivatalos nevén folyamatos állomány szemlét tartunk és ha bármilyen negatív fejleményt látunk, igyekszünk azonnal alternatív megoldásokat keresni.

Változtatnának-e az állami szabályozókon?

Az állam egy nagyon fontos szereplő ezen a piacon. Ha felkérnek minket tanácsadásra, vagy csak egyszerűen kikérik a véleményünket, akkor igyekszünk legjobb tudásunk szerint az agrárgazdaság érdekeit képviselni. Jelen pillanatban a legfontosabb kihívásnak az Európai Unió szigorodó elvárásait látjuk, a fenntarthatósági és a környezetvédelmi követelmények területén. Rendkívül kemények az új szabályok, de vannak olyan területek, amelyek közel állnak ezek teljesítéséhez. Például a modern traktoroknál szinte már ott tartunk, hogy tisztább levegőt fújnak ki, mint amit beszívnak. Az egy lóerőre jutó károsanyag kibocsátásuk pedig megegyezik azzal, amire bármelyik közúti jármű képes, akár a legkorszerűbb Mercedes.

Kötöttek egy stratégiai megállapodást a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetemmel. Miért?

A KITE évtizedek óta hagyományosan együttműködik a közép és felsőoktatással. A mostani megállapodás több célt szolgál. Az egyik, hogy a KITE-ben felgyűlt tudásbázist kinyissuk, elérhetővé tegyük a közoktatás számára. Ez a tudásbázis jelenleg a legmagasabb szintű, ami a piacon elérhető. A másik oldal a kutatás kérdése, ebben viszont az egyetemek és a kutatóintézetek a profik. Mi rendelkezünk egy komoly innovációs szervezettel, ahol a fejlesztéseken dolgozunk, ennek a tevékenységnek a tudományos hátterű kutatói támogatását mindenképpen növelnünk kell ahhoz, hogy hosszútávon is a legjobbak között maradhassunk. Abban bízunk, hogy ezzel a megállapodással egy win-win helyzet jön létre a KITE és az egyetem között. A tervek között szerepel például egy „KITE tanszék” is a jövő humánmenedzsmentjének a támogatására. Az agrárszektor is szakemberhiánnyal küzd. Egyre nagyobb szerepe van az informatikának, a magas szintű komplex mérnöki tudásnak és egyre kevesebb az idő ezeknek a szakembereknek a gyakorlati életbe való „bekapcsolására”. Nem utolsósorban, szeretnénk megváltoztatni az agráriumról még ma is uralkodó sztereotípiákat, és megmutatni, mit jelent a korszerű mezőgazdálkodás.

Ma már egy aratást is számítógépekkel irányítanak, a kombájnokba betáplálják az adott tábla GPS adatait és szinte emberi beavatkozás nélkül a gép betakarítja a termést.

Sőt, egy modern kombájn ennél is többet tud. Egy ilyen gép egy adatgyűjtő központ. Hozamtérképet készít, mennyiségi és minőségi adatokat rögzít a termésről. 100 négyzetméteres pontossággal képesek vagyunk meghatározni a termőképességet és az ebből keletkező jövedelemtermelő képességet. Ebből lehet megtervezni aztán a következő lépéseket. Mit vessek, milyen technológiával a profit maximalizálása érdekében.

Nemzetközi szinten hol áll most a magyar mezőgazdaság?

Technológiai felkészültségét és lehetőségeit tekintve az európai élvonalhoz tartozik. A magyar mezőgazdaság alapvetően a nagyüzemi hagyományokra épül, ám az érkező új technológiák nem csak ezt a rendszert tudják segíteni, hanem lehetőséget biztosítanak az üzemmérettől független támogatásra is. Ez nagyon jól látszik, ha például a szomszéd országok precíziós gazdálkodási színvonalát hasonlítjuk össze a magyar állapotokkal. Minőségi a különbség - a mi javunkra.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!