Az elemzők megállapították, hogy az átlagos tranzakcióméret 10,6 millió euróra emelkedett, ami közel kilencszerese a 2023-as értéknek – számol be róla az MTI.
A jelentés szerint tavaly 56 tranzakciót regisztráltak, ami 52,5 százalékos visszaesés az előző évhez képest, és azt jelzi, hogy a kockázati- és magántőke-piacon a fellendülés még várat magára
Fotó: Depositphotos
Az összes befektetés 12 százalékában növekedési fázisban lévő cégek jutottak forráshoz, és 4,8 százalékban start-up vállalatokba történt a befektetés, míg az ügyletérték 80 százalékát kivásárlások adták (buyout). A növekedési fázisú cégek átlagosan 35,4 százalékkal több tőkét kaptak, amikor külföldi befektetők is részt vettek a tranzakcióban – közölték.
A magyar befektetők 74 ügyletet zártak 126,6 millió euró értékben, előbbi 43,9 százalékos csökkenés, utóbbi 46,1 százalékos növekedés az előző évhez képest. Ez a nagyobb volumenű befektetések preferenciáját tükrözi.
Szektorális bontás alapján a befektetett források 86,1 százalékát és az üzletek 37,5 százalékát a fogyasztási cikkek és szolgáltatások és az infokommunikációs szektor (ICT- Information and Communication Technology) adták.
A magyarországi alapok 227,7 millió eurót gyűjtöttek 2024-ben, több mint kétszer annyit, mint 2022-ben. A növekedést főként a Közép- és Kelet-Európából származó források (82,4 százalék) valamint az állami ügynökségek, alapok alapjai és intézményi befektetők növekvő szerepvállalása segítette, ugyanakkor a bankok és családi irodák részaránya csökkent.
A magyar kockázati- és magántőkepiacon a tavalyi élénkülést egy kiemelkedő ügylet hajtotta – idézte a közlemény Haszonics Balázst. A Lead Ventures vezérigazgatója és a HVCA igazgatósági tagja szerint a piac stabilizálódik, de az általános fellendülés még várat magára, így az idei évre óvatos optimizmussal tekintenek.