5p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen csökkent azok létszáma, akik elvben dolgozhatnának. Elemzői vélemények a KSH munkanélküliségi adatairól.

Lopakodó leépítés és a munkaképes korú lakosság csökkenése áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) foglalkoztatottságra és munkanélküliségre vonatkozó adatainak hátterében a szakértők szerint. A KSH adatai szerint 2025. április-júniusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15-74 évesek körében 4 millió 661 ezer fő volt, 49 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel korábban. A munkanélküliek száma 219 ezer fő, a munkanélküliségi ráta pedig 4,5 százalék volt.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a foglalkoztatottak száma továbbra is inkább magasnak nevezhető a 4 millió 679 ezer fős értékkel, de azért látszik egy érdemi elmaradás a csúcshoz képest. Ennek az elmaradásnak alapvetően két oka van szerinte. Az első ok demográfiai, a munkaképes korú lakosság csökkenése: a 15-74 éves korosztályba egy évvel ezelőtt 63 ezer fővel többen tartoztak, azaz jelentősen csökkent azok létszáma, akik elvben dolgozhatnának a népességből. Ez a csökkenés a 15-64 éves korosztályban is jelentős, 46 ezer fő. Ebből viszont az is következik, hogy bár a foglalkoztatottak száma érdemben mérséklődött, a foglalkoztatási ráta alig változott: az egy évvel korábbi 65,4 százalékról 65,4 százalékra. Szintén minimális a változás a munkanélküliségben: 4,3 százalékos értéke megegyezik az előző havival és az egy évvel korábbinál is csak 0,1 százalékponttal nagyobb.

Baj van a gazdaságban
Baj van a gazdaságban
Fotó: Depositphotos

A csökkenő munkaképes korú népességből viszont Regős szerint annak kellene következnie, hogy a munkaerőpiac feszessége nő, a munkanélküliség csökken, hiszen a nyugdíjba menőket a munkanélküliek közül lehetne pótolni.

Itt viszont elérkezünk a második okhoz, a stagnáló gazdasághoz. Az elmúlt években a cégek sokszor akkor is megtartották a munkaerőt, ha azt a kapacitáskihasználtság egyébként nem indokolta volna. Most sem az látszik, hogy tömeges leépítések vannak – bár azért szigetszerűen van erre is példa – hanem hogy a távozók helyére nem vesznek fel új embert. És ezt mutatja a munkaerőpiaci adat változatlan foglalkoztatási rátája is.

- vélekedett a közgazdász.

Kedvezőtlen hír szerinte, hogy aki egyszer munkanélküli lesz, az most lassabban talál munkát: egy éve a munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, ez most már 12,2 hónapra nőtt. Ez is azt mutatja tehát, hogy nincs kapkodás a szabad munkaerőért.

Virovácz Péter, az ING elemzője szerint a részleteket böngészve a havi adatok alapján azt látni, hogy a folytatódó népességfogyás mellett annál érdemben nagyobb mértékben (14 ezer fővel) csökkent az inaktívak száma az előző hónaphoz képest. Ezzel párhuzamosan viszont, nagyjából hasonló nagyságrendben, 10 ezer fővel nőtt a foglalkoztatás, vélhetően a nyár eleji szezonális – főként mezőgazdasági – munkáknak köszönhetően. Mindezek mellett a munkanélküliek száma minimális emelkedést mutatott.

Az értelmezésünkben ezek együttesen érdemi fluktuációt jeleznek a munkaerőpiacon és a szezonális munkák vélhetően elmaszkolták a más szektorokban zajló lopakodó leépítéseket.

- hívta fel a figyelmet az elemző. Kiemelte: újabb mélypontra süllyedt a foglalkoztatottak száma, így 2022 eleje óta nem látott alacsony szinten áll. Ebben azonban jelentős szerepe van a demográfiai folyamatoknak és a csökkenő munkaerőpiaci aktivitásnak is, hiszen magában a foglalkoztatási rátában drasztikus változás szerinte nem látható. Virovácz hagngsúlyozta: a munkaerőpiac csak azért nem feszesedik jobban a kínálati problémák mellett, mert a 2022 közepe óta tartó gazdasági stagnálás miatt a keresleti oldal is kéz a kézben gyengül a kínálati oldallal.

Molnár Dániel, az MGFÜ elemzője szerint a vállalkozások a gyenge kereslet nyomán jelentős kapacitásfelesleggel rendelkeznek, visszafogják a munkaerő-felvételeket, a természetes fluktuáció (felmondások vagy nyugdíjba vonulások) nyomán megüresedő álláshelyeket nem feltétlenül töltik fel azonnal, inkább átalakítják a munkaszervezést, miközben a lejáró munkaszerződéseket sem feltétlenül hosszabbítják meg. Ez utóbbit mutatja szerinte, hogy a határozott időre szóló munkaszerződéssel rendelkezők száma egy év alatt 10 százalékkal, 20 ezer fővel csökkent.

A KSH adataira a Nemzetgazdasági Minisztérium is reagált, szerintük a munkaerőpiac továbbra is stabil idehaza, a munkanélküliségi ráta egy év alatt 4,3 százalékra javult, így továbbra is az európai uniós átlag alatt van. A foglalkoztatottak száma 2025 júniusában is közel 4,7 millió fő, az év/év-es csökkenésben a gazdasági kormányzat szerint meghatározó szerepe volt a demográfiai okoknak és a feldolgozóipar gyengélkedésének. Utóbbi nemzetgazdasági ág csökkenését ugyanis nem tudta teljes mértékben kompenzálni a többi ágazat, ugyanakkor például a kereskedelem területén érdemi létszámnövekedés következett be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!