4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem fedhette fel minden részletét a mai ukrán-román csúcstalálkozónak Volodimir Zelenszkij, de hálás a románok támogatásáért. Bulgáriában letartóztattak tucatnyi embert, akik az Oroszország elleni szankciók megkerülésén munkálkodtak. Fontos szavazást bukott Oroszország az ENSZ-ben, egy európai gázvezeték elleni támadást vizsgál a NATO. Összefoglaló.

  • Az orosz erők közelednek a kelet-ukrajnai Avdijivka városához, amelyet reggel óta intenzív tüzérségi támadások érnek - közölték ukrán tisztviselők. Avdijivka kevesebb mint hat mérföldre fekszik az oroszok által ellenőrzött Donyecktől, és már régóta célpontja a moszkvai erőknek.
  • Stratégiai partnerségről írt alá közös nyilatkozatot kedden bukaresti látogatása során Volodimir Zelenszkij ukrán államfő román hivatali kollégájával, Klaus Iohannisszal. A négyszemközti találkozó utáni közös sajtótájékoztatón Volodimir Zelenszkij megköszönte Romániának és a román népnek az Ukrajnának nyújtott katonai és humanitárius segítséget. Az újabb fegyverigényekről Zelenszkij újságírói kérdésre elmondta, hogy biztonsági okokból nem fedheti fel őket, de a légvédelmi rendszerek erősítéséről is tárgyaltak. Az MTI beszámolója szerint elmondta, hogy új határátkelők megnyitásáról, a nemzeti kisebbségek helyzetéről, a dunai és fekete-tengeri biztonsági helyzetről is szó esett a találkozón. Klaus Iohannis hangsúlyozta: Románia rövid távon segíti Ukrajnát a háború megnyerésében, hosszú távon pedig stratégiai partnerséget szeretne vele.
  • Zelenszkij ígéretet tett, hogy nem bombázzák a zaporizzsjai atomerőművet. Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője szerint Volodimir Zelenszkij megígérte neki, hogy Ukrajna nem fogja megtámadni Európa legnagyobb atomerőművét az Oroszország elleni ellentámadás részeként. A The Guardian című lapnak adott interjújában a nukleáris felügyelet vezetője úgy fogalmazott: "Zelenszkij elnök személyesen biztosított arról, hogy nem fogják közvetlenül bombázni vagy tüzérséggel lőni" - mondta Grossi, bár hozzátette, hogy Zelenszkij azt is közölte: "minden más lehetőség az asztalon van" az erőmű visszavételét illetően.
  • Valószínű, hogy a gázvezetéken és a telekommunikációs kábelen keletkezett kár külső behatás eredménye - jelentette be Sauli Niinistö finn elnök a Balticconnector nevű, Finnországot és Észtországot összekötő gázvezeték vasárnapi sérülése kapcsán kedden. A NATO készen áll segítséget nyújtani a vizsgálatban.

  • Oroszországnak nem sikerült a visszatérés az ENSZ legfőbb emberi jogi testületébe, mivel Albánia és Bulgária több szavazatot kapott a közgyűlésen - írja a Reuters. Oroszország 83, míg Albánia 123, Bulgária pedig 160 szavazatot kapott a keddi titkos szavazáson. A választást kulcsfontosságú próbatételnek tekintették azon nyugati erőfeszítések szempontjából, hogy Moszkvát diplomáciailag elszigetelve tartsák Ukrajna inváziója miatt.
  • A bolgár rendőrség letartóztatott 12 embert, akiket azzal vádolnak, hogy illegálisan exportáltak Oroszországba kettős felhasználású termékeket, amelyeket az orosz hadsereg az ukrajnai háborúban használhat. Az Associated Press jelentése szerint Zsivko Kotszev belügyminisztériumi főtitkár azt mondta, hogy a gyanúsítottak között bolgár, orosz és fehérorosz állampolgárok is vannak.
  • Vlagyimir Putyin kedden a Kremlben fogadta Mohammed Sia Al-Szudani iraki miniszterelnököt, és a vezető olajtermelőket tömörítő OPEC+ csoport tagjai közötti együttműködést méltatta. A két félnek ez volt az első személyes találkozója. Putyin később kereskedelemi és biztonsági kérdésekről tárgyalt Mali vezetőjével. Kevesebb mint két hónapon belül ez volt a harmadik telefonbeszélgetésük - közölte a Kreml. Putyin és Assimi Goita ideiglenes mali elnök közötti kapcsolatfelvételek gyakorisága jelzi Moszkva szándékait arra, hogy befolyását növelje a nyugat-afrikai Száhel-övezetben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!