4p

Világszerte egyre több fertőzött fiatalt és középkorú pácienst diagnosztizálnak stroke-kal. Míg a járványkitörés kezdetén a kutatók arra mutattak rá, hogy a vírus elsősorban a tüdőt támadja meg, addig az elmúlt hónapokban azonban több olyan esetről számoltak be, melyekben a koronavírus és a stroke kialakulása között találtak összefüggést.

Külföldi tanulmányok arról számolnak be, hogy a fiatalabb betegeknél a stroke akár az első tünete is lehet a koronavírus-fertőzésnek, mert agyi erekhez kötődő eseményeket válthat ki. Az Egyesült Államok egyes régióiban, ahol magasabb volt a fertőzöttek száma, ott stabil vagy megnövekedett számú, ismeretlen eredetű stroke-kal diagnosztizált betegekről számoltak be. Olyan betegekről, akiknél nem találtak stroke kialakulásához vezető tipikus kiváltó tényezőt, vagyis nem volt előjele a stroke-nak. Azóta már számos hasonló esetről számoltak be világszerte.

Már nem csak a tüdő, hanem az agy is jobban ki van téve a koronavírus-fertőzésnek. Fotó: Depositphotos
Már nem csak a tüdő, hanem az agy is jobban ki van téve a koronavírus-fertőzésnek. Fotó: Depositphotos

Például az a friss brit tanulmány is erre fókuszál, amely arról tudósít, a súlyos tünetekkel jelentkező koronavírus-fertőzés után kilenc nappal stroke-ot diagnosztizálnak a betegeknél. Azt is megállapítják, hogy a vírus nélküli stroke-os betegekhez képest a koronavírusosok agyvérzéses páciensei átlagosan hat évvel fiatalabbak.

A kutatók arra következtetnek, hogy a vírus véralvadást okozhat, s ennek köszönhető a több stroke-os beteg megjelenése. Az is tény, hogy léteznek olyan kezelések, amelyek megállíthatják a vér alvadását és feloldhatják a vérrögöket, hogy megakadályozzák a stroke által okozott agykárosodást, de sürgős kutatások kellenek, hogy ezek milyen mértékben segíthetnek a koronavírusos betegeken.

Ezért a brit stroke egyesület decemberben új kutatási finanszírozást hirdetett, hogy kiderüljön, kinél következik be agyvérzés a koronavírus-fertőzés után, és hogyan lehet csökkenteni ennek esélyét.

„Egyre több a bizonyíték arra, hogy a súlyosabb koronavírusos fertőzésben szenvedőknél nagyobb a stroke kockázata, mint az enyhébb eseteknél, és ők fiatalabbak a vártnál. Ez tovább növeli a kutatás fontosságát, hogy a koronavírus miként növelheti a stroke kockázatát, különös tekintettel a vérrög által okozott stroke-ra, amely a leggyakoribb típus” – mondja Dr. Richard Francis, az angol agyvérzéssel foglalkozó szövetség kutatási vezetője.

A stroke egyébként egy összefoglaló kategória, melyet az esetek 80-85 százalékában agyi érelzáródás okoz, s következtében az adott ér által ellátott agyi terület nem kap elég vért, ezért infarktus, azaz agyi elhalás következik be. Agyi érelzáródást, úgynevezett iszkémiás stroke-ot, vagy a keringési rendszerben máshol (szívben, nagyobb artériákban) képződő, majd onnan a véráramba kerülő vérrög, vagy helyileg az érfalon kialakuló felrakódás, plakk okoz. A fennmaradó esetekben vérzéses stroke lép fel, azaz egy ér megrepedésének következtében az agyban vérömleny alakul ki, ez utóbbit nevezzük agyvérzésnek. Míg más betegség, például a szívinfarktus esetében elterjedt, hogy szúró mellkasi fájdalom észlelésekor azonnal orvoshoz kell fordulni, a stroke tünetei néha kevésbé egyértelműek.

A Magyar Stroke Társaság szerint a stroke hazánkban hozzávetőlegesen 40–50 ezer embert érint évente, Európában pedig a harmadik leggyakoribb a halált kiváltó tényezők között. Attól függően kezelhető a stroke, hogy melyik típusáról van szó. Az iszkémiás stroke esetén (ilyenkor az agyi eret vérrög blokkolja) az érelzáródást gyógyszerrel kezelik, a vérzéses stroke előfordulásakor pedig akár sebészeti beavatkozásra is szükség lehet.

A stroke jól felismerhető tünetekkel jelentkezik: ha az arc egyik felének elernyedését, a száj lecsüggedését vagy a végtagok elzsibbadását észleljük, esetleg előjel nélkül kialakuló erős fejfájással, kommunikációs nehézségekkel, beszéd- vagy látászavarral küszködünk, ne várjunk a tünetek elmúlására.

Ha valaki egyszer már átesett stroke-on, sajnos fennáll az esélye, hogy a probléma ismét fellép. Ha valakinél magas a kockázata annak, hogy vérrög alakuljon ki a szervezetében – például pitvarfibrillációja van –, akkor véralvadásgátló terápiával csökkentheti a stroke kialakulásának lehetőségét. Az innovatív készítményeknek köszönhetően ma már elérhetők olyan terápiák, amelyeket elegendő naponta egyszer, szájon át alkalmazni.

A kutatások eredményét tekintve megállapították, hogy a koronavírust sajnos a stroke új okának vagy rizikófaktorának kell tekintenünk. Legalábbis a stroke-ban szenvedő betegeket fontos tesztelni, hogy megfertőződtek-e az új típusú koronavírussal, főleg, ha fiatalok (50 évesnél fiatalabbak), még a COVID-19 jellemző légzési tüneteinek hiányában is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!