3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaszi helyzetjelentés: a munkás reálértéken nyerőben volt, a nyugdíjas bukóban.

A KSH ma publikálta a január-áprilisi kereseti adatokat, amiből kiderül, hogy ebben az időszakban a reálkereset 4,6 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben lapunk számítása szerint a nyugdíjak reálértéke csökkent: az idősek fogyasztási kosara szerint számolt infláció 4,1 százalék volt, miközben januárban 2,8 százalékkal emelték a nyugdíjakat, vagyis bő 1,2 százalékos volt a reálérték-vesztés. (Májusban mérsékeltebb volt a nyugdíjas infláció, vagyis a különbség mérséklődött valamelyest.)

Rosszul jártak az idősek
Rosszul jártak az idősek

Természetesen ez az átlagra vonatkozik. Akinek ebben az időszakban a fogyasztásában nagyobb súllyal szerepeltek az élelmiszerek - ideértve nyugdíjast, munkást is -, az jóval nagyobb inflációt érzékelt. Az élelmiszerek ugyanis - elszakadva az egyéb termékek, szolgáltatások árfolyamaitól - átlagosan 7-8 százalékkal drágultak ebben az időszakban, de egyes áruféleségek - mint például a párizsi vagy a kolbász - ellenértéke még nagyobb mértékben ment feljebb.

Mindazonáltal beszédes adat, hogy miközben az átlagkeresettel rendelkező munkás reálkeresete 4,6 százalékkal emelkedett az első négy hónapban, a nyugdíjasok vásárlóereje csökkent.

Érdemes továbbá kiemelni, hogy a nettó átlagkereset 258 ezer forint volt január és április között, a kedvezmények nélkül számolva. Azokat is figyelembe véve 266 700 forintot kapunk. Az előbbi számhoz viszonyítva az átlagnyugdíj - melynek mértéke idén meghaladja a 140 ezer forintot - 54,8 százalékot tesz ki. Utóbbival összevetve pedig 53 százalékot kapunk.

Elmondható tehát, hogy a magyar átlagnyugdíj alig több mint a felét teszi ki jelenleg az átlagkeresetnek. Valószínűleg hasonló eredményre jutnánk, ha a medián adatokat vetnénk össze. A nyugdíjasok, valamint a bérből élők többsége is kevesebbet kap, illetve keres, mint amennyi az átlag. Azt ugyanis felfelé húzzák a kiemelkedő összegű járandóságok és bérek.

Ami az év hátralévő részét illeti, megoszlanak a vélemények az infláció alakulásáról. A kormány éves átlagban továbbra is 2,8 százalékot vár, a Magyar Nemzeti Bank 3,2-3,3 százalékot. Egyes szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy meglódulhatnak az árak, amennyiben a kereslet valamelyest helyreáll. Ennek azonban erős gátja lehet, ha ősszel beüt a járvány második hulláma.

Jövőre pedig a következő a helyzet: a kormány 3 százalékos inflációval számol - és ennyivel emelik a nyugdíjakat januártól -, míg a jegybank arra az évre is 3,2-3,3 százalékot mond. Az MNB jövőre 9,1-9,7 százalékos béremelkedést vár a versenyszférában, vagyis tovább nyílhat az olló a bérek és a nyugdíjak között, pedig már az elmúlt években is jelentőssé vált ez a különbség. A nyugdíjaknál a reálérték megőrzésére látszik esély, a bérek reálértéke viszont megint érdemben bővülhet.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!