„A visszatöltés már megkezdődött, jelenleg is folyamatosan zajlik, és a kapott határidőig vállalatunk eleget tesz a kötelezettségének” – válaszolta az OMV arra a megkeresésünkre, hogy mi a protokoll akkor, ha az osztrák olajcég nem tölti vissza a schwechati finomítójában történt júniusi üzemzavar miatt Magyarországon felszabadított tartalékot.
Mint arról lapunk is beszámolt, a kabinet október közepén közölte, 50 millió liter gázolaj megvásárlásáról döntött, ennek formáját, kereteit, forrását azonban nem hozta nyilvánosságra.
Lapunk az október 22-i Kormányinfón kérdezett rá a stratégiai gázolajkészlet visszatöltésére, amire Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azt válaszolta,
„az OMV nem tudta visszatölteni a megfelelő időpontra ezt a stratégiai készletet, ez tolódik”,
ezért a kormány a Technológiai és Ipari Minisztérium javaslatára úgy döntött, lépni fog.
Csakhogy a történet nem ilyen egyszerű. A schwechati üzemzavar után a kormányzat valóban felszabadított egy jelentős mennyiséget az üzemanyagkészletből, csakhogy – a 204/2022. (VI. 11.) Kormányrendelet értelmében – ebből 18 millió liter 95-ös benzin és 29 millió liter gázolaj volt. A rendelet előírta, hogy ebből a mennyiségből az OMV elsőbbségi hozzáférésre jogosult, és azt csakis Magyarországon értékesítheti kiskereskedelmi célból. Emellett a rendelet előírta azt is, hogy az olajtársaság
a felszabadított készletből értékesített mennyiség 40 százalékát augusztus 31-ig, 60 százalékát pedig október 31-ig visszatölti
a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) tárolóiba az MSZKSZ által meghatározott áron. Az OMV vélhetően nem tudta volna teljesíteni ezt a vállalást, mert a rendeletet szeptember 7-én a 336/2022. (IX. 7.) Kormányrendelettel módosították, mégpedig úgy, hogy beillesztették ezt a passzust:
„az OMV Hungária Kft. és az MSZKSZ megállapodást köthet arról, hogy az OMV Hungária Kft. a felszabadított készletből értékesítésre kerülő teljes mennyiséget 2022. december 31-ig pótolja vissza az MSZKSZ részére”.
Az OMV lapunknak adott válasza tesz is utalást arra, hogy az „üzemanyagellátás fenntartása érdekében a vállalat a kormányzathoz fordult a kormányrendeletben szereplő eredeti határidő meghosszabbításáért, melyről a kormányrendelet módosítása rendelkezett”. Ezt a mondatot összevetve a cikkünk elején idézett mondattal, arra a következtetésre juthatunk, hogy az OMV és az MSZKSZ minden bizonnyal megkötötte a megállapodást a határidő december 31-ig történő meghosszabbításáról. (Sejtésünk megerősítése érdekében megkerestük az MSZKSZ-t is, amennyiben válaszolnak, frissítjük cikkünket.)
Vagyis az október 22-i kormányinfón még az eredeti rendeletben előírt határidő sem járt le (bár gyanítható, az OMV nem tudta volna teljesíteni azt), ráadásul akkor már másfél hónapja hatályban volt a határidő kitolását lehetővé tevő rendeletmódosítás is. Sőt, az OMV részére „csupán” 29 millió liter gázolajat szabadítottak fel. De akkor mi is ez az 50 milliós gázolajtartalék?
A MSZKSZ honlapján szeptember végi hírként az olvasható, a szervezet egyfordulós pályázatot hirdetett 180 millió liter gázolaj beszerzésére. A szövetség október 14-én tette közzé, hogy a pályázaton a Mol győzött,
velük kötöttek meg 47,8 millió liter gázolajra adásvételi szerződést azzal, hogy a visszapótlást 2022 decemberében kezdik meg.
A szervezet közleménye azt is írja, a 2023. április 1-jei visszapótlási kötelezettség teljesítése érdekében hamarosan kiírják a pályázatot a fennmaradó gázolaj mennyiségére is.
Frissítés (2022. november 7., 13:06):
Az MSZKSZ válaszában megerősítette sejtésünket, az osztrák olajcég valóban jelezte nekik, hogy a visszapótlást év végéig szeretné végrehajtani. Ennek megfelelően a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség és az OMV Hungária Kft. módosította a korábban megkötött adásvételi szerződésben rögzített teljesítési határidőt 2022. december 31-re – írják. A szövetség megerősítette, hogy az OMV a visszapótlást augusztus végén megkezdte és hétfőig 10,4 millió liter üzemanyag visszapótlása történt meg. Mint válaszukban jelzik, a szállítások az OMV által megadott visszapótlási ütemtervnek megfelelően zajlanak, és amely ütemterv szerint a felszabadított készletek teljes visszapótlása az év végéig megvalósul.