3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Engedélyezte tegnap az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) az AstraZeneca antitestkoktélját gyenge immunrendszerű páciensek és olyanok számára, akiknél súlyos mellékhatásai voltak korábbi védőoltásoknak.

Az Evusheld nevű antitestkoktélt csak a SARS-CoV-2 vírussal aktuálisan nem fertőzött, és a közelmúltban koronavírus-fertőzöttel nem érintkezett felnőttek és 12 éves vagy annál idősebb gyerekek számára engedélyezik. Többek között daganatos betegségben szenvedők vagy szervátültetettek számára jelenthet megoldást. Becslések szerint az amerikai lakosság 2-3 százaléka tartozhat a célcsoportba - írja az MTI.

A két monoklonális antitestből, a tixagevimabból és a cilgavimabból álló terápia engedélyezése nagy lépést jelent az AstraZenecának, amelynek széles körben használt koronavírus-elleni vakcináját az amerikai hatóságok még nem engedélyezték. A cég novemberben állapodott meg az amerikai kormánnyal 700 ezer dózis Evusheld leszállításáról.

Nem mindenkinek használatos. Fotó: Depositphotos
Nem mindenkinek használatos. Fotó: Depositphotos

A koktélról korábban kiderült, hogy 77 százalékkal csökkenti annak kockázatát, hogy Covid-19-tünetei lesznek a páciensnek.

Míg a vakcinák hatása az ép immunrendszerre támaszkodik, amely az oltás után antitesteket és fertőzés elleni sejteket fejleszt ki, az Evusheld laboratóriumban előállított antitesteket tartalmaz, amelyeket arra terveztek, hogy hónapokig a szervezetben maradjanak a vírus megfékezésére fertőzés esetén. Az AstraZeneca koktélját két egymást követő injekcióban adva úgy tervezték, hogy hatása néhány hónaptól akár egy évig tartson.

Patrizia Cavazzoni, az FDA kutatási igazgatója ugyanakkor kiemelte, hogy az Evusheld a gyenge immunrendszerű vagy súlyos mellékhatásokkal küzdő pácienseknek való, és nem helyettesíti azoknak a koronavírus-fertőzés elleni oltását, akiknek javasoltak az engedélyezett vakcinák.

A monoklonális antitestek célja, hogy megakadályozzák a Covid-19 súlyosbodását a korai, enyhébb szakaszokban. Más gyógyszergyártók, köztük az Eli Lilly, a Regeneron és a GlaxoSmithKline hasonló terápiáját is engedélyezte az FDA. Ezeket infúzióban vagy injekcióval lehet beadni. Ezt a kezelést az olyan frissen megfertőződött páciensek kaphatják, akiknél nagyon magas a kockázata a súlyos Covid-19 kialakulásának egészségi állapotuk miatt. Illetve két kezelés használható a fertőzés megelőzésére, ha valaki esetleg koronavírus-fertőzésnek volt kitéve.

Az AstraZeneca gyógyszerét azonban csak hosszú távú megelőzésként használnák azoknál az embereknél, akik fokozottan érzékenyek a vírusra.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!