Az úgynevezett hatodik szankciós csomag kapcsán immár több hete vitáznak az Európai Unió vezetői. A Bizottság nagyon szeretné, ha a tagállamok jóváhagynák, ám néhányan ellenzik az abban szereplő egyik intézkedést, az orosz olaj embargóját. A Guardian írása szerint olyan kompromisszum körvonalazódik, amelyet korábban a magyar kormány követelt. A tiltás ugyanis a tankereket érintené, ám a vezetéken szállított olajat nem, így vélhetőleg Magyarország, Szlovákia és Csehország részéről is elfogadható lenne az intézkedés. A három állam ugyanis nem rendelkezik tengerparttal, miközben nagyon magas olajból az orosz kitettségük, az ellátás pedig jórészt a szocialista időkben épül Barátság-kőolajvezetéken történik.
Mint arról lapunk is többször beszámolt róla Orbán Viktor és Szijjártó Péter is többször beszélt arról az elmúlt hetekben, hogy az orosz olajról való lemondás egy atombombával érne fel a magyar gazdaság számára. Ez ugyan ilyen formában nem igaz, de tény, hogy időbe és pénzbe kerülne az orosz olaj kiváltása a Mol számára. Az elmúlt hetek a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és a Macron elnök is győzködte a magyar kormányfőt. Lenne ugyan elvi lehetőség a magyarok nélkül is megállapodásra, ám ezt vélhetőleg az EU vezetői nem akarják.
A felek közötti vita pedig azzal fenyeget, hogy beárnyékolja hétfőn és kedden Brüsszelben tartandó EU-csúcstalálkozót, amely hivatalosan az Ukrajna gazdasági, politikai és humanitárius támogatásáról, valamint a globális élelmiszer-ellátási válságról szól majd.