3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormányzat otthonteremtési programjának, valamint az idén előkészített és a jövőre induló beruházásoknak köszönhetően az építőipar 2021 első negyedévének a végére léphet túl a koronavírus-járvány következményein - mondta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

Koji László hozzátette, ahhoz, hogy az ágazat ismét tartós növekedési pályára tudjon állni, építésgazdasági akciótervre van szükség, amely a kormányzat és a vállalkozások feladatait egyaránt meghatározza.

A szakszövetség elnöke szerint a kormányzat szabályozással, megrendeléssel, támogatással és ellenőrzéssel tudja segíteni az építőipart, a cégek feladata az, hogy kormányzati segítséggel javítsák a hatékonyságukat, például képzésekkel, innovációkkal, amelyekbe a nagy és közepes cégeknek a mikro és a kisvállalkozásokat is be kellene vonniuk. Közölte, mindez azért fontos, mert a 114 ezer építőipari cég közül 108 ezer 5 embernél kevesebbet foglalkoztat, vagyis mikrovállalkozás vagy önfoglalkoztató.

Új lendületet kaphat az építőipar (Fotó: Mester Nándor)
Új lendületet kaphat az építőipar (Fotó: Mester Nándor)

Az ÉVOSZ elnöke pozitívan értékelte a kormány otthonteremtési programját, ugyanakkor megjegyezte, hogy annak elemei - az 5 százalékos lakásáfa ismételt bevezetése, a családi otthonteremtési kedvezmény kibővítése - a piacnak csak a keresleti oldalát élénkítik. A kínálati oldalon is szükség lenne ösztönzőkre: a kis- és közepes vállalkozásoknak beruházásra és képzésre igényelhető támogatásra - tette hozzá.

Koji László elmondta, hogy az ÉVOSZ az építőipar helyzetéről folyamatosan egyeztet a kormány képviselőivel, a legutóbbi tárgyaláson az akcióterv kidolgozása mellett épületenergetikai és az ágazat fehérítésére vonatkozó javaslatokat is bemutattak. Az eredeti tervek szerint 2021 január 1-től lépnek életbe az új épületenergetikai előírások, a szakszövetség azonban javasolta a kormánynak, hogy adjon fél éves haladékot az ügyben, mert a járvány miatt sok létesítmény átadása jövő év elejére fog csúszni.

Az építési piac fehérítésénél pedig azt javasolták, hogy az építési beruházási célú közbeszerzéseknél csak azok a cégek tehessenek ajánlatot, amelyek bizonyítani tudják, hogy dolgozóiknak megfizetik az elvárt bérminimumot, amelynek el kell érnie a nemzetgazdasági átlagnak legalább a 70 százalékát.

Koji László 2020-ról megjegyezte, az építőipar teljesítési értéke idén, 2018-hoz hasonlóan 4000 milliárd forint, az eredménnyel a szakszövetség elégedett. Elmondta, hogy a koronavírus-járvány az építőiparban csak most a második hullámban okozott csúszásokat: körülbelül 2000-2500 lakás átadása tolódik a járvány miatt jövőre. Ennek következtében bár az ÉVOSZ év elején még 25 000 új lakás átadásával számolt, ez a szám az előrejelzésük szerint az év végére nem lesz több 23 ezernél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!