5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az infláció ugyan júniusban tovább lassult, ám annak éves mértéke még mindig 2-essel kezdődik, a 20,1 százalékos ráta megegyezik a kilenc hónappal korábbival. Bár az élelmiszerárak éves drágulása 30 százalék alá csökkent, a 29,3 százalékos érték itt sem ad okot örömre. Az meg pláne, hogy semmivel sem kerültünk közelebb ahhoz, hogy átadjuk más EU-s tagállamnak az inflációs rekorder nem éppen megtisztelő címét.

Tovább lassult az infláció idehaza. Mint arról már gyorshírünkben beszámoltunk, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint a májusi 21,5 százalékkal szemben az éves fogyasztóiár-index júniusban 20,1 százalék lett.

Jött is gyorsan a szokásos dicshimnusz a gazdaságfejlesztési minisztertől, mondván, „jó úton járunk az infláció elleni harcban” – nyilatkozta az MTI-nek.

Nagy Márton szerint „a szankciós infláció mértéke már ötödével csökkent a januári tetőzéshez képest, tavaly szeptember óta pedig a mostani a legkedvezőbb adat”. Valóban, a júniusival hajszálra ugyanakkora mértékű utoljára háromnegyed évvel ezelőtt volt a pénzromlás. A tavaly szeptember annak apropóján maradhat emlékezetes a gazdaságtörténetben, hogy akkor lódult meg az infláció, egy hónap alatt 4,5 százalékponttal növekedett az éves ráta, amiatt, hogy a kormány szűkítette a rezsicsökkentésben részesülők körét. 

Azt követően aztán hónapról hónapra egyre magasabb számokat láthattunk. A tetőpont idén januárban jött el, 25,7 százalékos mutatóval. Onnan araszolgat le az éves fogyasztóiár-index, merthogy araszolgatásnál erősebb jelzővel nem lehet illetni az öt hónap alatti 5,6 százalékpontos csökkenést. Ennél Európa szinte valamennyi országa nagyobb mértékű esést produkált – aligha lehet véletlen, hogy Nagy Márton sem abszolút számot, hanem arányt emlegetett.

De nem lehetünk elégedettek azzal sem, hogy az élelmiszer-infláció júniusban egy lélektani határ alá csökkent. Bár a 30 százalék alatti, egészen pontosan 29,3 százalékos éves szintű ráta kétségtelenül jobban mutat a januári 44 százalékos csúcsnál, még mindig kiugróan magas. Pedig júniusban már kötelező volt akciózniuk a boltoknak, ám ez csak a májusinál 4,2 százalékponttal kisebb dráguláshoz járult hozzá. 

Lehet, hogy Nagy Márton olyat tud, amit mi nem? Fotó: MTI/Soós Lajos
Lehet, hogy Nagy Márton olyat tud, amit mi nem? Fotó: MTI/Soós Lajos

Mondani sem kell persze, hogy ennek ellenére a gazdaságfejlesztési miniszter ezt az adatot is fényezte, megemlítve, hogy az idényzöldségek és gyümölcsök, a vaj, a tej, valamint a tészta ára ment le a legjobban. Tegyük hozzá: volt honnan. Ezt jól érzékelteti, hogy a vaj (és a vajkrém) most júniusban még így is 35,6 százalékkal volt drágább, mint 2022 azonos időszakában, a tej 26,7 százalékkal (de a tejtermékek 41,4 százalékkal), a száraztészta meg 30,4 százalékkal. Így maximum azt lehet sikerként értékelni, hogy az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 3,2 százalékkal kerültek kevesebbe júniusban, mint májusban.

Ám a havi inflációs ütem összességében már óvatosságra int. Hiszen a fogyasztói árak júniusban nemhogy csökkentek májushoz képest, hanem emelkedtek, átlagosan 0,3 százalékkal – ez nem éppen a dezinfláció jele. Ráadásul az inflációs trendeket legjobban jelző mutató, a gyorsan változó külső gazdasági hatásoktól megtisztított maginfláció, bár szintén alacsonyabb lett júniusban, mint májusban, a 20,8 százalékos érték viszont magasabb az általános rátánál. Ami azért nem biztató, mert ebben nincs benne az üzemanyagok, az energia, a feldolgozott élelmiszerek és a gyógyszerek áremelkedése. Márpedig a benzinért és a gázolajért átlagban 2,2 százalékkal kellett többet fizetni júniusban, mint májusban.

Az meg a nyugdíjasokat keserítheti el, hogy mivel ők a járandóságukból nagyobb arányban költenek például élelmiszerekre, mint a még dolgozók a fizetésükből, az ő júniusi éves fogyasztóiár-indexük minden más mutatóét lekörözve a legmagasabb, 21,2 százalék lett.

S bár a kormány állandóan az Oroszországgal szemben Ukrajna megtámadása miatt kivetett európai uniós szankciókkal magyarázza a hazai magas inflációt – s mint cikkünk elején láttuk, Nagy Márton is erre hivatkozott –, a számok teljesen más valóságot tárnak elénk. Nevezetesen, hogy az EU-ban messze nálunk a legmagasabb a fogyasztóiár-index. Májusban 8,5 százalékponttal mértek kisebb pénzromlást az e rangsorban a 27 uniós tagállamból utolsó előtti Lengyelországban. Bár a júniusi adatok még csordogálnak (azokról a szokásos részletes havi elemzést a hónap közepe felé készíti el laptársunk, a Privátbankár.hu), az eddig napvilágot látott mutatók alapján nem lehet nagy változásra számítani. A már jelentők közül például a májusban előttünk álló lengyelekhez képest nőtt az inflációs távolságunk, az ő pénzük júniusban 11,5 százalékkal romlott éves szinten, ez 1,5 százalékponttal kisebb mérték a májusinál.

Nem lehetnek ugyanakkor kétségeink afelől, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa folytatja a két hónappal ezelőtt megkezdett kamatcsökkentési ciklusát, amely során a 13 százalékos jegybanki alapkamat helyett tavaly október óta irányadó egynapos betéti kamatot eddig már 18-ról 16 százalékra vitte le. Hiszen hiába maradt a júniusi éves infláció 20 százalék felett, s relatíve semmivel nem lett jobb a helyzetünk a világban, a negatív trend alapot adhat a további enyhítéshez. Ami a következő, július 25-én esedékes tanácsülésen ismét 100 bázispontos kamatcsökkentésben ölthet testet. 

Az már erősen kérdéses, vajon a júniusi adat közelebb vitt-e Orbán Viktor elvárásának teljesüléséhez, miszerint az infláció 2023 végén már egyszámjegyű legyen. Vannak kétségeink. Már csak azért is, mert ha a forint nem erősödik vissza – az euróval szemben 20 egységgel (!) gyengébb a két héttel korábbinál –, az a dráguló importon keresztül fékezheti az infláció lassulását. 

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!