3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha a harmadik negyévhez képest mért GDP-változást nézzük. Éves bázison abszolút középmezőnyben szerepel Magyarország.

Ahogy arról a reggeli közlés nyomán beszámoltunk, a Központi Statisztikai Hivatal első becslése szerint a magyar gazdaság elemzőket is meglepő teljesítményt nyújtott 2020 utolsó negyedévében. A harmadik negyedévhez mérten 1,1 százalékkal tudott bővülni, amiben nem elhanyagolható szerepe lehet annak a ténynek is, hogy a koronavírus-járvány második hulláma miatt a többi uniós tagállamhoz képest meglehetősen későn, november közepétől kezdődtek meg a szigorúbb lezárások és korlátozások hazánkban. Ebből fakadóan a negyedik negyedévnek csupán a felére hatottak a drasztikusabb intézkedések. 

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

A három hónap alatt mért 1,1 százalékos növekedés nemcsak impozáns, de a tagállamok összehasonlítása során sem lebecsülendő. Olyannyira nem, hogy a már adatokat közlő tagállamok sorában az élvonalban szerepel Magyarország ezzel az adattal - ennél jobb teljesítményt nem sok ország tudott felmutatni. 

Az Eurostat adatai szerint kimagasló mértékben a román gazdaság vezeti a rangsort 5,3 százalékos utolsó negyedéves növekedéssel. A dobogó második fokára került Bulgária 2,1 százalékos plusszal, a harmadik pedig Ciprus lett 1,4 százalékkal. Magyarországgal megegyező teljesítményt tudott felmutatni a lett gazdaság, plusz 1,1 százalékot, amitől csak egy hajszállal szerepelt jobban Litvánia, 1,2 százalékos növekedéssel. 

A régiónk többi országát nézve ettől jócskán elmaradó teljesítményeket találni: 

  • a cseh gazdaság 0,3
  • a szlovák 0,2 százalékkal bővült az előző negyedévhez képest, 
  • a lengyel gazdaság pedig 0,7 százalékkal zsugorodott. 

Lengyelország teljesítménye egyébként annyira kiemelkedően rossz, hogy az egyik legnagyobb zsugorodást produkálta három hónap alatt. Ennél nagyobbat a francia gazdaság bukott (-1,3 százalék), az olasz (-2 százalék) és az osztrák (-4,3 százalék).

Éves bázison Magyarország a középmezőnyben

Ha előző év azonos időszakához, tehát 2019 utolsó negyedévéhez mérjük 2020 negyedik negyedévének gazdasági teljesítményét, akkor sem lehet sok panaszra ok a magyar GDP-vel összefüggésben. A gazdaságunk ugyanis abszolút középmezőnyben szerepel a tagállami rangsorban a 4,3 százalékos zsugorodással. 

Az élen ebben az esetben Litvánia áll, melynek gazdasága éves bázison csupán 1,3 százalékkal zsugorodott, mögötte a második helyen áll Románia és Lettország 1,7-1,7 százalékos csökkenéssel, a dobogó harmadik fokára pedig a finn gazdaság került -2 százalékkal. 

A visegrádi országokhoz mérten a magyar gazdasági visszaesés sem lóg ki a sorból, hiszen a szlovák gazdaság 2,7 százalékkal zsugorodott előző év azonos időszakához képest, a lengyel 2,8-cal, a cseh gazdaság teljesítménye pedig 5 százalékos elmaradásban van. 

Éves bázison a legnagyobb veszteséget

  • a spanyol gazdaság szenvedte el, 9,1 százalékos csökkenéssel, 
  • az osztrák GDP 7,8, 
  • az olasz pedig 6,6 százalékkal zsugorodott. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!