Az orosz-ukrán háború második napján a középpontban a főváros, Kijev állt - kezdődik a Guardian összefoglalója. Az orosz erők pénteken behatoltak a város külterületére, és villámcsapással fenyegették északnyugat és kelet felől az ukrán fővárost, amely nyilvánvalóan a város elfoglalására irányult.
Az orosz védelmi minisztérium azt állította, hogy erői átvették az irányítást a stratégiailag fontos Hostomel repülőtér felett északnyugaton, míg az orosz tankokról a helyiek a városközponttól körülbelül hat mérföldre északra lévő Obolonszkij kerületben vettek felvételt.
Vlagyimir Putyin sürgette az ukrán hadsereget, hogy döntse meg a vezetését, amelyet „kábítószer- és neonácik bandájának nevezett, akik Kijevben laktak, és túszul ejtették az egész ukrán népet”.
Egy magas rangú amerikai védelmi forrás tájékoztatta a Pentagon újságíróit, hogy szerintük Oroszország több ezer tengeri gyalogsággal hajtott végre kétéltű partraszállást Mariupol kulcsfontosságú déli tengerparti városától nyugatra.
Zelenszkij ukrán elnök nemzetközi segítségért és a nyugati hatalmak gyorsabb fellépéséért könyörgött Oroszország gazdaságának leállítása és Ukrajna katonai segítségnyújtása érdekében. „Amikor bombák hullanak Kijevre, az Európában történik, nem csak Ukrajnában” – mondta. "Amikor a rakéták megölik az embereinket, megölik az összes európait."
A NATO jelentős plusz csapatokat telepít a szövetséghez tartozó kelet-európai országokba – mondta Jens Stoltenberg főtitkára. A brit miniszterek arra figyelmeztettek, hogy nem indulnak erők Ukrajnába, hogy elkerüljék az Oroszország és a Nyugat közötti „egzisztenciális” háborút.
Az EU és az Egyesült Királyság úgy döntött, hogy befagyasztja Putyin és külügyminisztere, Szergej Lavrov külföldön lévő vagyonát. A kezdeményezés nagyrészt szimbolikus, de Brüsszel és a Downing Street lépése azt a felismerést követte, hogy Volodimir Zelenszkij intézkedési felhívásait meg kell hallgatni.
Az Európa Tanács felfüggesztette Oroszországot az ukrajnai invázió miatt. A 47 tagú tanács bejelentette, Oroszországot „azonnali hatállyal” felfüggesztették a szervezet miniszteri bizottságából és a parlamenti közgyűlésből pénteken „az Orosz Föderáció Ukrajna elleni fegyveres támadása miatt”.
Oroszország többé nem indulhat az idei Eurovíziós dalfesztiválon, a szervezők szerint a felvétele „becstelenítheti a verseny hírnevét”.
Részletesebben itt olvashat az eddigi történésekről: