4p

Eddig 491 iskolában jelezték az igényt iskolaőri jelenlétre, ezekben már biztos, hogy szeptemberben az új tanévet a diákokkal és pedagógusokkal együtt az iskolaőrök is megkezdik. A tanintézmények között öt gimnázium szerepel, az összes többi szakgimnázium, szakiskola, általános iskola, illetve gyógypedagógiai módszertani intézmény.

Bár a lista még bővülhet, az már biztos, hogy ha nem szól közbe a koronavírus-járvány második hulláma, 491 tanintézményben nemcsak a diákok és a pedagógusok kezdik meg szeptemberben a tanévet, hanem az iskolaőrök is, akiket már toboroznak bruttó 220 ezer forintért. 

491 iskolaőr már biztosan kezd ősszel. Fotó: Pixabay
491 iskolaőr már biztosan kezd ősszel. Fotó: Pixabay

A köznevelés intézmények közül 289 jelezte igényét a tankerületnek, hogy szeretnének az iskola falai közé iskolaőrt. Gimnázium alig akad közöttük, mindössze ötben merült fel az igény a fegyelmezés effajta formájára: a budapesti Ferencvárosi Sport Általános Iskola és Gimnáziumban, a budapesti Lakatos Menyhért Általános Iskola és Gimnáziumban, a Demecseri Oktatási Centrum Gimnázium, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskolában, az enyingi Batthyány Fülöp Gimnázium és Általános Iskolában, valamint a pomázi Sashegyi Sándor Általános Iskola, GImnázium és Rendészeti Szakiskolában.

Mivel a kormány.hu listáján nem szerepel a megyei bontás, ezért megnéztük, hogy alakul az igények lokációja.

A köznevelési intézmények listáján a két véglet a következő: első helyen Borsod-Abaúj-Zemplén megye áll 62 iskolával, Csongrád megyéből azonban egyetlen igényt sem fixáltak eddig.  

A további helyezések így alakulnak:

Pest és Somogy megye (29 -29 db), Nógrád megye (26 db), Heves megye (24 db), Baranya megye (23 db), Bács-Kiskun megye (22 db), Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (13 db), Budapest (12 db), Zala megye (10 db), Hajdú-Bihar megye (8 db), Jász-Nagykun-Szolnok és Veszprém megye (8-8 db), Békés és Fejér megye (7 db), Komárom-Esztergom megye (5 db), Győr-Moson-Sopron megye (4 db), Tolna megye (2 db), Vas megye (1 db).  

A lista másik felét a Szakképzési Centrumoknak elküldött igények teszik ki: itt eddig 203 iskola jelezte, hogy szükségét érzik a gumibottal, bilinccsel, gázspray-vel felszerelkezett, de fegyverrel nem rendelkező, rendőri állományba vett munkatárs mindennapos jelenlétének. 

Itt Budapest vezet 20 iskolával, míg Heves és Vas megyében csak 3-3 iskolában dolgozik majd iskolaőr a 2020-2021-es tanévben. 

A többi megyében így alakulnak az igények a szakképzési intézményekben: Győr-Moson-Sopron megye (19 db), Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (18 db), Hajdú-Bihar megye (16 db), Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy megye (15 db), Jász-Nagykun-Szolnok megye (12 db), Pest megye (11 db), Békés megye (10 db), Baranya (8 db), Csongrád, Nógrád és Komárom-Esztergom megye (7 db), Tolna és Veszprém megye (6 db), Zala és Fejér megye (5 db), Vas és Heves megye (3 db).

Összesítve a két listát, a legtöbb iskolaőr Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kezd ősszel, 77 fővel.

Somogyban 44, Pest megyében 40, Nógrádban 33, Budapesten és Bács-Kiskunban 32, Baranyában és Szabolcs-Szatmár-Beregben 31, Hevesben 27, Győr-Moson-Sopronban és Hajdú-Biharban 23, Jász-Nagykun-Szolnokban 21, Zalában 15, Veszprémben 14, Komárom-Esztergomban és Fejérben 12, Tolnában 8, Csongrádban 7, míg Vasban 4 fő kezdi meg iskolaőri pályafutását. 

Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár korábban azt mondta, az iskolai erőszak terén az ország északkeleti régiója magasabban reprezentált, mint a többi. A lista szerint a borsodi régió valóban vezet, ám mindjárt a második helyen a délnyugati somogyi lokációból érkezett a legtöbb jelzés. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!