3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Beszerzési Menedzser Index novemberi értéke lassuló növekedésről és stagnáláshoz hasonló folyamatokról tanúskodik.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 52,2 – közölte pénteken a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A szervezet kiemeli, a többi év novemberéhez viszonyítva az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,7) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (54,1).

Mint az MLBKT írja, a válaszadók az előző hónaphoz képest lassuló növekedésről és stagnáláshoz hasonló folyamatokról számoltak be nekik. Az októberi bővülést követően novemberben mérsékeltebb tendenciát figyeltek meg, a BMI index kevéssel 50,0 felett áll.

Az indexek többnyire csökkentek, hat index áll a fellendülési tartományban.

Az új rendelések mennyisége nőtt, az indexérték 6,2 százalékponttal csökkent.

  • A termelési mennyiség ismét bővülést jelez, az e havi indexérték 1,5 százalékponttal csökkent október után, noha az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség emelkedését jelzi. 1995 óta ez a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.
  • A foglalkoztatás 50 pont felett áll, az indexérték 1,8 százalékponttal nőtt. Az indexérték a tizennegyedik legmagasabb e havi érték.
  • A szállítási átfutási idő index immár 50,0 felett áll, értéke 15,3 százalékponttal nőtt októberhez képest. Az index értéke 2020 eleje óta folyamatosan 50,0 alatt mozog. Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a harmadik legmagasabb érték 1995 óta.
  • A vásárolt készletek index szűkülést mutat, az index értéke 1,3 százalékponttal alacsonyabb novemberben. Értéke 50,0 pont alatt áll és visszaesést mutat. Az e havi indexérték az hatodik legalacsonyabb érték 1995 óta.
  • A külpiaci mutatók közül az import indexe 1,7 százalékponttal emelkedett, az exporté 0,6 százalékponttal alacsonyabb a friss felmérés szerint. Utóbbi negyedik hónapja 50,0 pont alatti értéken áll. Az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban is folytatódik.
  • A beszerzési árak mérséklődtek, az index értéke 19,1 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a második legalacsonyabb e havi érték.
  • A beszerzési mennyiség index 2,9 ponttal nőtt. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, a tizedik legalacsonyabb e havi adat.
  • A késztermékkészletek indexe 0,2 százalékponttal nőtt e hónapban, értéke továbbra is szűkülésre utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alattinak tekinthető, ez a nyolcadik legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. Az MLBKT 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mért, 2020-ban hatot, 2021-ben tízet és 2022-ben ismét tízet.

A logisztikai ernyőszervezet rámutat, a 2023. novemberi BMI index alacsonyabb az októberi (52,3) értéknél. November átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a novemberi értékeké 52,7). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a kilencedik legalacsonyabb november havi érték – hívják fel a figyelmet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!