3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közép- és kelet-európai régió gazdaságai kezdenek letérni arról az útról, amely az elmúlt évtizedekben versenyelőnyt jelentett nekik. Valamit kell kezdeni a mostani helyzettel az IMF szerint. 

A közép- és kelet-európai országokban kínált bérek gyors emelkedése azzal a veszéllyel jár, hogy a régió vállalatai elveszítik a versenyelőnyüket más térségek cégeivel szemben. Ezt a figyelmeztetést küldte a Nemzetközi Valutaalap a Financial Times szerint.

A jövedelmek számos országban két számjegyű tempóban nőttek  az elmúlt években, miközben a termelékenység stagnált. Versenyképességi gondokhoz vezethet ez a folyamat abban a régióban, amely eddig abból élt, hogy a nyugati vállalatok idetelepítették termelésük egy részét – mondta a brit üzleti lapnak Alfred Kammer, az IMF európai részlegének vezetője.

A szakértő úgy látja, hogy a béremelések tempót váltottak az elmúlt időszakban. Elbizakodottak azok a helyi politikusok, akik azt hiszik, hogy ezt lehetővé teszi a termelékenység növekedése.

A régió országai a majdnem 17 százalékos magyarországi éves béremelkedéstől kezdve az éppen hogy 10 százalék alatt maradó szlovákiai keresetnövekedésig élen járnak az EU-ban, amelynek átlaga csupán 4,5 százalékos plusz. Az IMF 2023-ra 11 százalékos súlyozott átlagos béremelkedést jósol a régióban, majd 2024-re 7, 2025-re pedig 6 százalékosat. 

Figyelmeztés jött az IMF-től. Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik
Figyelmeztés jött az IMF-től. Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik
 

A régió lakói és politikusai azt várták az uniós csatlakozástól, hogy bevezetik országaikban a jóléti társadalmat az ahhoz illeszkedő fizetéssel, ugyanúgy, mint ötven évvel korábban a szocializmust. A régiós országoknak jó eséllyel nem örülnek annak, hogy az IMF azt javasolja, csökkentsék a költségvetési hiányukat. A szakértők továbbá azt tanácsolják, az érintett országok tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy javítsák a munka termelékenységét.

Kammer emellett arra figyelmeztet, hogy ha a központi bankok elsietik a kamatcsökkentést, akkor újraindíthatják az inflációt. Ezzel arra célzott, hogy miközben az Európai Központi Bank tartotta az alapkamatát októberben, a lengyel és a magyar jegybank mérsékelte. Az IMF szerint az infláció Európa átlagában az idei 5,8-ról 3,3 százalékra csökkenhet 2024-ben. A régió feltörekvő gazdaságaiban azonban 11,9 százalék lehet a pénzromlás ütemének idei és 5,8 százalék a jövő évi átlaga.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!