Közzétette legfrissebb munkaerőpiaci helyzetképét a Központi Statisztikai Hivatal, e szerint 2023-ban 79 ezer üres álláshely volt Magyarországon, amely nagyjából 11 százalékos csökkenés az előző évi eredményhez képest. A munkanélküliek száma ezzel szemben jócskán megugrott, és 176 ezer főről 201 ezer főre emelkedett, ez 15,1 százalékos növekedés.
Már látszanak a külföldiek
2023-ban 4,72 millióan dolgoztak Magyarországon, ebben már mérhető százalékot jelentettek a külföldiek. Az ilyen alkalmazottak száma a tárgyévben 11,7 ezer fővel, 92,7 ezer főre emelkedett, amit a harmadik országbeli munkavállalók számának jelentősebb növekedése magyaráz. A legtöbben (5,1 ezer fő) a Fülöp-szigetekről érkeztek, de jelentősebben nőtt a vietnámi, a kirgiz, az indiai és az orosz alkalmazásban állók száma is, miközben a legnagyobb számú, ukrán, szlovák és román munkavállalóké csökkent.
A KSH részletes adatokat készített az ilyen munkavállalókról is, különösen érdekesnek bizonyult a médiában is legtöbbször emlegetett Fülöp-szigeteki dolgozók sora. Ahogy az grafikonunkon is látszik, az egy évvel korábbihoz képest csaknem megötszöröződött a dél-ázsiai országból érkezők száma, és 2024-ben ez minden bizonnyal csak tovább emelkedik majd:
A hivatal emlékeztetett az új vendégmunkás-törvény részletesen szabályozza a harmadik országbeli munkavállalók itt-tartózkodásának és munkavállalásának körülményeit, így a vendégmunkások számát az üres álláshelyek előző évi átlagos számában maximálták.
Hol dolgoznak?
Ha mindig is kíváncsi volt arra, hogy mégis mely területeken találkozhat a legtöbb külföldi munkavállalóval, nem fog meglepődni: a 2023-as évben is döntő többségben az adminisztráció- és a szolgáltatószektor foglalkoztatta őket, míg a feldolgozóipar és a kereskedelem végzett a dobogó 2. és 3. helyén. Érdekesség, hogy a tárgyévben 72 külföldi bányászattal foglalkozott Magyarországon, míg a közigazgatásban és védelmi szektorban több mint 500-an vállaltak állást.
Thai nővérek, Fülöp-szigeteki munkások
Nem kell messzire visszamenni ahhoz, hogy nyilvánvalóvá váljon, mennyire általános jelenség lett az ázsiai dolgozók megjelenése Magyarországon, hiszen például 2023 szeptemberében is arról számoltunk be, a Soproni Szociális Intézményben 20 thaiföldi ápolónő állt munkába a 270 fős magyar személyzettel karöltve.
Kollégánk, Elek Lenke a thaiföldiek magyarországi munkavállalása kapcsán készített interjút a munkaerő-közvetítő Work and Smile tulajdonosával, Görög Rudolf ekkor egyebek mellett arról beszélt, hogy az általuk hozott munkavállalók két évig dolgoznak Magyarországon alapesetben, utána hosszabbíthatnak vagy hazautaznak. Elárulta, a dolgozók szívesen túlóráznak, keresetüket jellemzően hazaküldik, a thai közösség pedig egymást is segíti.
Ha kifejezetten a Fülöp-szigetekről érkező munkavállalókról van szó, óriásit szólt a magyar sajtóban az tavaly nyáron, hogy egy helyi tévé riportjából vált nyilvánvalóvá: a magyar kormány a távoli országból igyekszik feltölteni a hazai munkaerőpiacot. Az akkor óriási hírverést hozó összeállítás szerint arról volt szó, hogy az év végéig 10 ezer filippínó munkásra van szüksége hazánknak – a gyári vagy mezőgazdasági munkásoknak nettó 520 eurós, vagyis közel 200 ezer forintos fizetést ígértek.
Nos, mostanra kiderült, hogy ennek megvalósítása nagyjából 60-70 százalékban sikerült, hiszen 6274 Fülöp-szigeteki állt munkába Magyarországon 2023-ban a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint – a nagy kérdés, hogy ők vajon tényleg mindössze havi 200 ezer forintért végzik-e munkájukat.