Bár még meg sem vásárolta a kormány a Budapest Airportot, már készül az állam a repülőtér-üzemeltetésre, méghozzá a hatályos szabályok átírásával. Egy módosító javaslattal például eltörölnék az üzemeltetésben részt vevő állami cégeknél a nemzetbiztonsági átvilágítást is - szúrta ki a hvg.hu.
Kedden szavaz az Országgyűlés sok más mellett egy gazdasági témájú törvényjavaslat-csomagról, amelynek egy része már az állami repülőtér-üzemeltetésre készít fel úgy, hogy az abban részt vevő állami cég(ek) egy sor hatályos törvényi előírás alól mentességet kapnának, kivételt képeznének.
A Budapest Airport megvásárlása ugyan még nem zárult le, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szerint az év végéig szeretnék aláírni az állami résztulajdont jelentő adásvételt, de a jogszabály-tervezethez a Törvényalkotási Bizottság által készített összegző módosító indítvány kormánypárti javaslatra kivételeket írna elő "az állam tulajdonában álló nemzetközi kereskedelmi repülőtér folyamatos és hatékony működtetésének biztosítása érdekében"
Eszerint a repülőtér működtetését végző vagyonkezelő, továbbá a hozzá kapcsolódó állami befolyás alatt álló gazdasági társaságoknál indokolt “az általános szabályok alkalmazása alól történő kivétel biztosítása”. A reptérüzemeltetésben érintett állami cégek így mentesülnének:
- a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségek,
- a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló előírások,
- a köztulajdonban álló munkáltatóval fennálló munkaviszony szabályok
- a társaságok vezetői és felügyelőbizottsági tagjai nemzetbiztonsági ellenőrzésének alkalmazása alól.
.