4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem kiugróan jók és nem is tragikusan rosszak a tavalyi év utolsó negyedévi magyar GDP-mutatói, ha azokat uniós összevetésben vizsgáljuk. A V4-ek között viszont lemaradásban vagyunk.

Bár 2023. III. negyedévben úgy tűnt, megindulhat a gazdasági növekedés, ugyanis az előző negyedévhez képest 0,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) mértéke, az év utolsó negyedévére elfáradt a pannon puma. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) negyedéves viszonylatban stagnálást mért, míg az előző év azonos időszakához, azaz 2022. IV. negyedévhez képest a növekedés csupán 0,4 százalék lett.

A sógorok rossz teljesítménye nagy meglepetés. Fotó: Wikipedia
A sógorok rossz teljesítménye nagy meglepetés. Fotó: Wikipedia

Közben sorra érkeznek az Eurostathoz az egyes tagállami jelentések is, cikkünk írásakor, péntek délelőtt már csak öt tagállam, nevezetesen Dánia, Görögország, Horvátország, Luxemburg és Málta adatai hiányoztak.

A számokból az látszik, hogy az Európai Unió GDP-je az utolsó negyedévben összességében 0,1 százalékkal, míg az előző év utolsó negyedévéhez viszonyítva 0,3 százalékkal emelkedett, vagyis közösségi szinten a recesszióból történő nagyon lassú kilábalásról beszélhetünk.

Pocsék negyedév

A negyedéves változásokat tekintve az látható, hogy a nagyon alacsony növekedés egy „kiegyenlített mezőnynek” tudható be. A leggyengébben Írország teljesített, ahol az év utolsó három hónapjában 0,7 százalékos mínuszt mértek, míg a pozitív rekorder Szlovénia is csak 1,1 százalékos növekedéssel zárt. Vagyis a legjobb és legrosszabb teljesítmény között is csak 1,8 százalékpont a különbség.

Magyarország „társbérletben” Franciaországgal és Lengyelországgal a stagnáló adattal kicsivel a rangsor közepe alatt helyezkedik el. V4-es társaink közül a lengyelek – mint említettük – szintén stagnáltak, míg a csehek 0,2, a szlovákok pedig 0,3 százalékos eredménye jobb, mint a miénk, de nem kiemelkedő. A régiónkban a már szintén említett Szlovénia 1,1, Ausztria 0,2 százalékos növekedéssel, míg Románia 0,4 százalékos csökkenéssel zárta a tavalyi év utolsó három hónapját.

A „siker” is csak a középmezőnyhöz elég

A Rogán Antal-féle kormánypropaganda sikerként próbálja eladni, hogy Magyarországnak 2022 utolsó negyedévéhez képest 0,4 százalékos növekedést sikerült elérnie. Ám kitekintve azt látjuk, ez egyáltalán nem kiugróan jó eredmény. A plusz 0,3 százalékos uniós átlagot picit meghaladja, de a V4-országok közül itt is csak a bronzéremre futja: Csehország 0,2 százalékos visszaesésénél kétségkívül szignifikánsan jobb, de bőven elmarad a szlovákok 1,2 vagy a lengyelek 1,7 százalékos növekedésétől. Régiós összehasonlításban Ausztria 1,3 százalékos csökkenése nagy negatívum, ahogy a pólus másik végén Szlovénia 2,6 százalékos szárnyalása is hatalmas pozitív meglepetés.

Ebben az év/év mutatóban már jóval nagyobb a szórás, mint a negyedéves összevetésben. Az írek 4,8 és az észtek 3 százalékos zuhanása utcahossznyi lemaradást jelent, míg a spanyolok 2, a portugálok 2,2, a ciprusiak 2,3 és a szlovének már említett 2,6 százalékos növekedési mutatója tényleg elismerésre méltó. Rajtuk kívül még öt uniós tagállam ért el 1 százalékot meghaladó GDP-bővülést 2022 utolsó negyedévéhez viszonyítva.

Ennél már csak jobb jöhet?

A magyar adatokat az elemzők általában negatív meglepetésként értékelték. A szakemberek visszahúzó okként már jó előre jelezték az ipar és az építőipar drasztikus zuhanását, ugyanakkor a szolgáltatások szektora is a vártnál jóval gyengébben teljesített. A részletes elemzéseket ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze:

A kabinet 2022 tavaszán a 2023-as évi költségvetést még 4,1 százalékos GDP-növekedéssel tervezte, hogy azután annak betarthatatlanná minősítése után 2022 decemberében rendeleti úton új büdzsét tervezzen, 1,5 százalékos növekedési tervvel. A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint Magyarország gazdasága 2023-ban 0,8 százalékkal csökkent.

Valamit nagyon elmértek a József nádor téren. Fotó: MTI / Máthé Zoltán
Valamit nagyon elmértek a József nádor téren. Fotó: MTI / Máthé Zoltán

A jövőről állandó szerzőnk, Bod Péter Ákos korábbi jegybankelnök itt ír:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!