4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új koronavírus okozta megbetegedés kezelésére szolgáló gyógyszeres terápia kifejlesztésére magyar konzorcium alakult. Nemzetközi kitekintésünkben nem a vakcinakísérleteket, hanem azokat a gyógyszerfejlesztéseket vesszük górcső alá, melyek a betegség már zajló fázisában jöhetnek szóba.

A magyar kormányzati támogatással megindult vadonatúj együttműködés célja nem a védőoltás, hanem egy olyan terápiás készítmény létrehozása, amely a fertőzöttek szervezetében semlegesíti a vírust. Az új vírus által okozott megbetegedés kezelésére a szakirodalom alapján egy "fúziós fehérje" lehet a leginkább alkalmas. Ahogy minden gyógyszerkutatás, a terápiás fehérje fejlesztése is időigényes, számos kockázatot és bizonytalanságot hordoz, mindenesetre már Magyarországon is megkezdődött az új gyógyszer kutatása. A konzorcium tagja többek között a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Biológiai Intézete, melynek osztályvezető virológusa, Dr. Jakab Ferenc az Infostart.hu-n úgy nyilatkozott, hogy jelenleg nincs célzott kezelés a vírus ellen, ezért a koronavírussal kezelt betegek „csak” szupportív, úgynevezett támogató jellegű kezelést kaphatnak, azaz infúziót, lázcsillapítót, antibiotikumot a másodlagos felülfertőzések kezelésére.  

Egyre több a koronavírusra irányuló antivirális gyógyszerkutatás . Fotó: depositphotos.com
Egyre több a koronavírusra irányuló antivirális gyógyszerkutatás . Fotó: depositphotos.com

Az antivirális szerek  tekintetében már most is nagyon ígéretes kísérletek vannak világszerte, mert az egyik antivirális szer, amit alapvetően Ebola-fertőzés gyógyítására találtak ki, szövetkultúra-kísérletekben hatékonynak bizonyult. Már megkezdték a humán kipróbálási kísérleteket is, és három héten belül ígértek elsődleges eredményt. Ha ez valóban sikeres lesz, akkor jó esély van arra, hogy legalább egy olyan antivirális szer legyen, ami csökkenti a vírus replikációját és szaporodóképességét az emberi szervezeten belül. Ettől függetlenül Magyarországon is megkezdődtek és folynak az antivirális szer kutatásai.

A quibit is megerősíti ezt a reményt, amikor arról írt, hogy több már alkalmazott, illetve kísérleti stádiumban lévő antivirális gyógyszer közül a Gilead gyógyszercég kísérleti gyógyszere, a Remdesivir eredetileg az Ebola-vírus ellen kifejlesztett hatóanyagú antivirális gyógyszerek közé tartozik. Kínaiul hangzik, de ha precízek szeretnénk lenni, idéznünk kell: a szer meggátolja a vírus RNS-ének szintézisét azáltal, hogy a folyamat során „alapanyagként” beépülnek a növekvő nukleinsavláncba, majd blokkolják a szintézishez szükséges RNS-polimeráz enzimet.

Ezen kívül felmerültek még a HIV ellen alkalmazott blokkolók is (melyek gátolják a vírus sejtekben való szaporodását a vírus felépítéséhez nélkülözhetetlen érett fehérjék keletkezésének megállításával). Az egyik ilyen a Galidesivir, amely az előbb említett szerhez hasonlóan egy olyan antivirális hatóanyag, ami a korábbi alapkísérletekben hatásosnak bizonyult más koronavírusok ellen. A legfontosabb fejlemény a potenciális gyógyszerek ügyében, hogy a WHO szerint március közepe után érkezhetnek meg a kínai klinikai vizsgálatok eredményei, s mint tudjuk, ugye ők jóval Európa előtt járnak mind a kutatásokban, mind a járvány blokkolásában.

Korábban megírtuk, hogy a Tocilizumab nevű készítményt gyártó Roche Gyógyszergyár az Olasz Gyógyszerügynökséghez fordult, hogy elkezdődhessenek a klinikai tesztek, és mihamarabb alkalmazhassák a gyógyszert a koronavírusos esetekben. A kritikus állapotban lévő betegeknél ugyanis ez a rheumatoid artritisz elleni gyógyszer igen bíztató eredményeket mutatott.

A hollandiai Erasmus Orvostudományi Központ és az Utrechti Egyetem csapata sem tétlenkedik, olyan antitestet fedeztek fel a 24.hu írása szerint, ami hatásos lehet a koronavírussal szemben, de még hosszú tesztelések előtt áll.  Ausztráliában is folynak a kutatások, ott is a HIV-elleni korábbi gyógyszert és egy malária elleni szert, a Chloroquine-t találtak hatásosnak a koronavírus elleni harcban. Az 50 kórház bevonásával tervezett kísérletben külön-külön, illetve kombinálva is felmérnék a készítmények hatásait.

Francia orvosok viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy a koronavírus betegségre alkalmazott ibuprofént tartalmazó gyulladáscsökkentők csak rontanak a beteg állapotán. Megfigyelések szerint a koronavírustól szenvedő fiatalabb betegek azok után kerültek súlyosabb állapotba, hogy gyulladáscsökkentőt szedtek be.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!