Azt gondolnánk, hogy a pandémia éve jócskán hozott a gyógyszertárak konyhájára, hiszen a koronavírus-járvány miatt jóval többet hagytunk ott a kasszáknál: láz- és fájdalomcsillapítótól kezdve a favipiraviron át a novemberben megjelent svájci öntesztig. Mindezt egyes patikák mérlege alá is támasztja. De nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a tavaly márciusi pánikvásárlási roham után sok helyen visszaesett a forgalom, mert az év egy részében az akadozó, vagy telemedicinával működő, esetleg teljesen felfüggesztett szakrendelések miatt kevesebb vényköteles gyógyszert írtak fel a lakosoknak. Sőt, a koronavírus miatt elmaradt influenzajárvány sem hozott bevételt idén. Ezért természetesen akadnak a patikák között olyanok is, akiknek nem hozott hasznot a járvány. Összességében mégis kijelenthető, hogy túl nagy baj nincs, mert a patikák többsége mégis nyereséggel (még ha némelyik minimálissal is) zárta a tavalyi évét.
A patikák franchise-rendszerét vettük (lásd cikkünk végén a GVH ezzel kapcsolatos közleményét) mi is alapul a gyógyszertárak tavalyi évének összehasonlításánál, ezért az ALMA, a BENU, a SZIMPATIKA, a KULCS és a GYÖNGY-patikák közül négy-négy tetszés szerinti gyógyszertár forgalmi adatait tettük egymás mellé az Igazságügyi Minisztérium e-beszámolói alapján.
ALMA-PATIKÁK (országszerte több, mint 260)
Jól látható, hogy a találomra kiválasztott ALMA-patikák közül mind a négy nagyobb árbevételt tudott produkálni 2020-ban, mint előtte. A legnagyobb ugrást mégis a nyíregyházi patika érte el, ahol nincs kizárva, hogy az Ukrajnából átjáró magyarok emelték meg így a forgalmat. Ugyanakkor a legnagyobb nyereség a solymári gyógyszertáré, amely 8 millió forinttal tudta növelni adózás utáni eredményét a koronavírus évében.
BENU-PATIKÁK (országszerte több, mint 200)
A BENU-patikák között már magasabb éves nettó árbevételt is találunk, a budapesti, XII. kerületben, a Szent János Kórházhoz közeli patikában tavaly az 1 milliárd forintot is elérte az árbevétel. De az Őrangyal BENU sem panaszkodhat, hiszen 130 millióval több forgalmat könyvelhetett el 2020-ban, mint 2019-ben. Ugyanakkor a BENU Nyírpalota 36 millióval kevesebb bevételt generált a pandémia évében (adózott eredményük negatív is lett). Ami meglepetés, hogy a Budapest belvárosában található Madách téri BENUnak 443 millióról 366 millióra esett vissza a forgalma, sőt, a nyeresége 31,4 millióval lett kevesebb tavaly, ami minden bizonnyal a külföldi turisták eltűnésével is magyarázható, hogy megcsappant a forgalom. (Bár a Király utcai ALMA-patikánál nem tapasztalható ilyen viszaesés, pedig elhelyezkedésében ugyanúgy Budapest szívében található).
SZIMPATIKÁK (országszerte közel 400)
A győri patika tudott leginkább árbevételt növelni 2020-ban, bár nyeresége 5,9 millióval lett kevesebb, mint 2019-ben. Érdekes módon a hasonló lokációjú soproni gyógyszertárban már a forgalom is 1 milliós csökkenést produkált, a nyereség pedig 7 millióval teljesítette alul 2019-et. A budapesti patikák bár meglépték az árbevétel-növekedést, a XI. kerületi Etele Gyógyszertár nyeresége mégis 4,7 millióval lett kevesebb, mint 2019-ben.
KULCS-PATIKÁK (országszerte 200)
A KULCS-patikák közül kiválasztottak mindegyike forgalomnövekedést tudott elérni, igaz, van, aki csak igen szerényet (Gyöngyös), de ami igazán figyelemreméltó, azol a debreceni patika, hiszen az Arany Oroszlán Gyógyszertár 2019-ről 2020-ra megduplázta nyereségét. A gyöngyösi Kígyó Patika ugyanakkor a kismértékű forgalomnövekedése ellenére 2 millióról 33 millió forintra tornázta fel bevételét, ami kiugró eredmény.
GYÖNGY-PATIKÁK (országszerte több, mint 550)
A górcső alá vett GYÖNGY-patikák közül a kaposvári forgalma és nyeresége is egyaránt visszaesett, tehát a pandémia egyértelmű vesztese, míg a Balaton melletti Fonyód szép évet zárt a 45 millió forintos forgalomnövekedésével és a megduplázott nyereségével. De a számokat vizsgálva Zalaegerszegen és Városlődön sincs ok a panaszra.
A Gazdasági Versenyhivatal gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyeleti eljárást indított a PHOENIX Hungaria Holding Zrt. (PHOENIX) és a HUNGAROPHARMA Zrt. (HPH), továbbá a velük egy vállalkozáscsoportba tartozó egyes cégekkel szemben. Mind a PHOENIX-csoport, mind a HPH tagjai teljes palettás nagykereskedőként tevékenykednek a magyarországi gyógyszerpiacon, hosszú évek óta a legfajsúlyosabb piaci szereplők. Mindkét cégcsoport patika franchise rendszert alakított ki (BENU, illetve ALMA-franchise), ezen kívül egyéb együttműködési formákat is kiépítettek számos hazai patikával (SZIMPATIKÁK, illetve GYÖNGY patikák). A két legjelentősebb hazai gyógyszer nagykereskedő ezen patikai együttműködései a hazai patikák jelentős részét, több mint hatvan százalékát érinti.
Az eljárás során a Gazdasági Versenyhivatal azt vizsgálja, hogy a nagykereskedők és a velük együttműködő patikák között létrejött megállapodások hatásaként torzul-e a verseny a magyarországi yógyszer-forgalmazási piacokon.
A vizsgálat lefolytatása, az eljárási cselekmények ütemezése és tervezése során a Gazdasági Versenyhivatal kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az eljárás alá vont vállalkozások és az eljárás egyéb résztvevői fokozott leterheltséggel szembesülnek a járványhelyzetben, ehhez igazítja majd az eljárás egyes lépéseit.
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozások a jogsértést elkövették. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam hat hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb hat hónappal meghosszabbítható.