3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Úgy tűnik, Argentínában még annál is nagyobb a baj, mint amit sejteni lehetett. Közben a török gazdaság is a szakadék felé tart. A magyar gazdaságot ezek a hírek a forint gyengülése révén érintik egyelőre.

A vártnál is rosszabb állapotban lehet az argentin gazdaság, és a peso szerdai összeomlása miatt az IMF-hez fordultak. Buenos Aires azt szeretné elérni a Nemzetközi Valutaalapnál, hogy a júniusban megkötött megállapodásnál gyorsabb ütemben hívhassa le az akkor megítélt 50 milliárd dolláros keretet.

A peso szerdán viszonylag sokat, 7 százalékot esett a dollárral szemben, ami miatt még nagyobb nyomás alá került a gazdaság. Az argentin elnök, Mauricio Macri, azt kérte emiatt, hogy minél előbb folyósítsák a pénzt. Az első hírek szerint az IMF hajlik egy rugalmasabb megoldásra, ezt jelzi, hogy annak vezetője, Christine Lagarde is elismerte, hogy sokkal kedvezőtlenebb lett a nemzetközi finanszírozási környezet az elmúlt hónapokban.

Nagy kérdés persze, hogy az újabb IMF-csomag mire lesz elég az immár évtizedek óta válságból válságba bukdácsoló gazdaság számára. Argentínának ugyanis már rövid távon hatalmas hiteltörlesztéssel kell számolnia, a beszámolók szerint egy éven belül 25 milliárd dollár hitele jár le.

Eközben Törökországban is egyre feszültebb a helyzet. Ott ugyan a devizatartalék elvileg egy ideig még kitart, ám a rövid távon lejáró hitelek ott is óriási kockázatokat rejtenek. A török vezetés ugyan hozott az elmúlt hetekben olyan devizapiaci korlátozó intézkedéseket, amelyek csökkentik a bankok kitettségét, és így nehezebb lett a líra további gyengülésére spekulálni. Ez azonban minden szakértő szerint csak felületi kezelés, és a valós problémákat nem kezeli.

Továbbra sem látni ugyanis, hogy az elmúlt években olcsó dollárhitelekből bővülő török gazdaságot hogyan fogják talpra állítani, a recesszió ugyanis egyre inkább elkerülhetetlennek látszik. Eközben Erdoganék a helyzet kezelése és a nemzetközi segítségkérés helyett csak élezik a feszültséget, aminek következtében korábban elképzelhetetlen mélységbe került a török-amerikai viszony.

A líra egyébként szerdán folytatta a mélyrepülését, amiben közrejátszott az is, hogy a Moody's Investors Service 20 török pénzintézet hitelbesorolását minősítette le, mivel a működési környezet az utóbbi hónapokban tovább romlott, a kockázatok jelentősen nőttek, elsősorban a nagyarányú devizahitelek miatt.

Ahogy azt korábban az mfor.hu többször jelezte, a magyar gazdaság szerencsére nem küzd ilyen problémákkal, ám az általános bizalomvesztés és a feltörekvő országok esetén tapasztalható globális kockázatkerülés minket sem hagy hidegen. Ezt bizonyítja, hogy augusztus közepén még 320 alatt kereskedtek az euróval a forint ellenében, míg szerdán a kurzus ismét 326 lett.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!