3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Öt hazai jogkezelő összesen több 210 millió forintos bírságot kapott a Gazdasági Versenyhivataltól (GVH), mert nem megfelelően teljesítették az üreshordozói díjak megállapításáról szóló vállalásaikat.

A GVH pénteki közleménye szerint a nemzeti versenyhatóság 2016 végén írta elő az öt hazai közös jogkezelő szervezetnek - Artisjus, Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI), Filmjus, Hungart Egyesület, MAHASZ -, hogy az üreshordozói díjak, például a mobiltelefonok, memóriakártyák, merevlemezek és minden egyéb érintett termék árába beépülő jogdíjátalány meghatározásakor használjanak a korábbinál pontosabb módszertant. Az egyesületek ugyanis a dinamikusan változó piac ellenére nem követték elég szorosan a tartalomfogyasztási szokások változásait, piackutatásaik pedig több ponton aggályosak és pontatlanok voltak.

A versenyhivatal jelezte: az egyesületek vállalásuk ellenére továbbra sem térképezték fel elfogadhatóan a megváltozott felhasználási szokásokat, így hiányos és hibás elemzésekre alapozva szedtek be egy év alatt, 2018-ban mintegy 11,4 milliárd forint díjat áttételesen a fogyasztóktól.

Nem egyenlően oszlanak el a bírságok. Fotó: Depositphotos
Nem egyenlően oszlanak el a bírságok. Fotó: Depositphotos

A tájékoztatás szerint a most lezárult utóvizsgálat feltárta, hogy a közös jogkezelők nem teljesítették megfelelően az előírt kötelezettségeket az üreshordozói díjszámítás precízebb alátámasztásáról. A szervezetek által készíttetett, a díj mértékét megalapozó kutatás nem orvosolta még a versenyhatóság által korábban kifejezetten kiemelt problémákat sem. Az egyesületek a felmérés reprezentativitásának hiányosságaival nemcsak a GVH felé vállalt kötelezettségeket sértették meg, hanem a közös jogkezeléséről szóló törvényt is, amely alapján a jogkezelőknek minden évben reprezentatív, átlátható felmérést kell végezniük a magánmásolási díjak megállapításához. A bírság meghatározásakor a GVH Versenytanácsa figyelembe vette, hogy a jogkezelők, bár nem jártak el a kellő körültekintéssel, alapvetően megkíséreltek megfelelni az előírtaknak.

Az Artisjus 167 millió, az EJI 22 millió, a MAHASZ 16 millió, a Filmjus 5 millió, a Hungart pedig 400 ezer forint bírságot kapott a jogsértésért, többségükben részletfizetési kedvezménnyel.

A versenyhatóság szankciója nem a művészek és előadók által kapott jogdíjakat csökkenti, hanem a jogkezelő szervezetek saját működési költségeit terheli - emelték ki a közleményben.

A GVH Versenytanácsának döntése a hazai fogyasztókat és művészeket védi, mert az üreshordozói díjak pontosabb meghatározása alapvető érdeke minden érintett félnek, még az adathordozókat forgalomba hozó vállalkozásoknak is - hangsúlyozták.

A versenyhivatal felhívta a fogyasztók figyelmét a díjak visszaigénylésének lehetőségére is, amelyet az öt jogkezelő által 2016-ban vállalt kötelezettségek teremtettek meg, Hollandia után másodikként az Európai Unióban. A visszatérítést azok a fogyasztók igényelhetik, akik a megvásárolt, üres adathordozóra nem másolnak jogdíjjal érintett műveket, hanem kizárólag saját tartalmaikat tárolják rajtuk. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!