Az adókedvezmények nélkül számított nettó átlagbér szintén 15.2 százalékkal nőtt, a nettó reálbérek pedig 1 százalékos csökkenést mutattak a hónapban –kommentálta Horváth András, az MBH Bank vezető elemzője a legújabb statisztikai adatközlést.
A Központi Statisztika Hivatal (KSH) mérése szerint a bruttó átlagkereset 555 900 forint volt 2023 augusztusában.
A bérdinamika – és az infláció – alapfolyamatait meghatározó és így a monetáris politika szempontjából is kiemelt mutató, a rendszeres bérek növekedése pedig 14.1 százalék volt a hónapban az előző havi 15.6 után – idézi a felmérést Horváth.
Az MBH Bank vezető elemzőjével a kérdéskörben korábban a Klasszis podcastjában beszélgettünk a napokban.
Bár az idei évet összességében a reálkeresetek kismértékű csökkenése jellemzi, ez még nem jelent kereseti válságot, hiszen az év egészét tekintve a reálkeresetek szintje a 2010-est várhatóan mintegy 65 százalékkal haladja meg – mondja Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
Ugyanakkor az egyedi esetek különbözőek lehetnek: a munkavállalók egy részének bizonyára emelkedett idén a reálbére, míg lehettek olyanok, akik egyáltalán nem vagy csak alig kaptak béremelést, ami a mostani magas inflációs környezetben jelentős jóléti veszteséget jelent. Utóbbi eset vélhetően akkor lehet jellemző, ha a munkavállaló érdekérvényesítő képessége gyenge (például idősebb, olyan helyen él, ahol kevesebb a munkalehetőség), és a munkáltató ezt ki is használja – mondja Regős.