Februárban már két éve lesz annak, hogy Oroszország totális háborút indított Ukrajna ellen. Az ukrán hadsereg képes volt ellenállni az orosz haderőnek, a tavaly nyáron indult ellentámadás ugyanakkor nem hozott sikert. A frontok befagytak, mindkét hadsereg súlyos veszteségeket szenved, a civil áldozatok száma pedig meghaladja a 10 ezret. Oroszország év elején fokozta tüzérségi támadásait, ugyanakkor Ukrajna már érzékeny veszteségeket képes okozni az oroszoknak a hátországban.
De hogyan lehet vége a vérontásnak? Elképzelhető-e olyan kompromisszum, amelyet mindkét fél képes elfogadni? Valóban fogyóban van Ukrajna nyugati támogatása vagy ez csak orosz dezinformáció? Ki bírja tovább erővel? Tényleg megbukik-e Zelenszkij? Milyen Putyin testközelből? És melyek a valódi céljai Ukrajnában?
Erről és még sok minden másról is kérdezzük majd külpolitikai kerekasztalunk résztvevőit, akiknek természetesen Ön is feltehet kérdéseket, személyesen és online.
A külpolitikai szekció résztvevői:
- Bendarzsevszkij Anton posztszovjet térségi szakértő, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója
- Káncz Csaba nemzetközi politikai szakértő, a Privátbankár állandó szerzője
- Kis-Benedek József katonai hírszerző, biztonsági szakértő, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének a tagja
- Stier Gábor külpolitikai újságíró, a #moszkvater portál alapító főszerkesztője, aki tavaly ősszel kisinterjút készített Vlagyimir Putyinnal.
A beszélgetést Wéber Balázs, a Klasszis Média Lapcsoport külpolitikai újságírója vezeti.
Merre tovább, drónok?
Az ukrán frontokon filléres, kereskedelmi forgalomban kapható drónok tartanak sakkban sokmillió dolláros harci gépezeteket. A háború "arcát" örökre megváltoztatták a drónok, és mindkét hadviselő fél gőzerővel fejleszti is tovább ezeket az eszközöket, miközben Washingtontól Pekingig figyelik a fejleményeket árgus szemekkel.
És ez talán még csak a kezdet. Mit hozhat a közelebbi és távolabbi jövő a drónok számára a csatatéren? Be lehet-e kapcsolódni ebbe a folyamatba Magyarországról? Mi lehet életünknek az a következő területe, amelyet teljesen felforgatnak a drónok? Milyen veszélyekkel és lehetőségekkel kell számolni?
E kérdéseket is feltesszük a drónokról szóló beszélgetés résztvevőinek:
- Porkoláb Imrének, a Honvédelmi Minisztérium védelmi innovációért felelős miniszteri biztosának
- Szepessy Kornélnak, a 4iG antidrón rendszerekkel foglalkozó szakértőjének
- Nagy Attilának, a Rotors and Cams Zrt. műszaki igazgatójának.
A beszélgetést Litván Dániel, a Klasszis Média Lapcsoport újságírója vezeti.