A május 7-én, szerdán 15:30-kor kezdődő rendezvényünket a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán követhetik élőben. A konkrét linket az eseményre előzetesen regisztráltaknak küldjük meg. Vendégünknek természetesen Ön is feltehet kérdéseket az adás alatt chaten, vagy előzetesen, a [email protected] címre is elküldheti azokat.
>> Jelentkezzen most!
Aki csak egy kicsit is érdeklődik a világ dolgai iránt, azt ezekben a napokban bizonyára a vámháború foglalkoztatja. Csak úgy repkednek a számok. Az
Sokakat foglalkoztató kérdés, tényleg recesszióba döntheti-e a világgazdaságot a vámháború, ahogy azt ma már szinte mindenki biztosra veszi? S ami újra gerjesztőleg hathat az inflációra. Ha így lesz és a követhetetlen, naponta változó trumpi intézkedések eredőjeként a Kínán kívüli világgal szembeni 90 napos moratórium lejárta után a vámok hatályba lépnek, vajon hogyan érinti a magyar gazdaságot?
Amely még küzd a néhány hónapja még uniós rekordszintű inflációval. S bár az annak orvoslására a kormány által bedobott árrésstop hatása az első hónapban látványos volt, kérdés, hosszabb távon mi lesz. Nem jár-e úgy ez a hatósági korlátozás is, mint az előző, az árstop, amely nemhogy levitte, hanem még mintegy 4 százalékponttal meg is dobta az általános árszínvonalat?
Fotó: Facebook
Miközben Damoklész kardjaként lebeg a magyar gazdaság felett, hogy a hitelminősítők bóvliba vágják. Az amerikai Moody’s-nál és a Standard and Poor’s-nál már a leminősítést valószínűsítő negatív kilátásoknál tartunk, s aggódva figyeljük, a Moody’s május végén esedékes felülvizsgálata mit hoz majd. Egy leminősítés egy sor negatív hatás mellett meglehetősen megdrágítaná a külföldről való forráshoz jutást, miközben gyakorlatilag már kijelenthető, hogy a jogállamisági aggályok miatt felfüggesztett durván 20 milliárd eurós forrásnak végleg búcsút inthetünk. Nem látszódik ugyanis hajlandóság az Orbán-kormány részéről arra, hogy teljesítse a Brüsszel által a stop eltörléséhez szükséges feltételeket.
Ilyen helyzetben egy, a négy évvel ezelőttihez akár csak hasonló választás előtti kormányzati osztogatás öngyilkosságnak tűnne a kabinet részéről. Igaz, egyelőre az sem látszódik, hogy miből tudna annyi pénzt (négy éve alsó hangon 2 ezer milliárd forint ment hangulatjavító intézkedésekre az államkasszából) mozgósítani a költségvetés.
A magyar gazdaság már az utóbbi két évben sem tudott növekedni – a GDP 2023. évi 0,7 százalékos csökkenését a 2024-es plusz 0,6 százalék nem tudta kompenzálni –, ami a büdzsé bevételi lehetőségeit is megnyirbálta. Ha erre rájön még az immár a világ más részein is bekövetkező recesszió, valamint a fokozódó globális inflációs nyomás, annak Magyarországra gyakorolt hatásai akár súlyosak lehetnek.
Ezeket a témákat tervezzük átbeszélni László Csaba egykori pénzügyminiszterrel a Klasszis Klub Live-ban. Várunk tehát mindenkit szeretettel az online térben május 7-én, szerdán 15:30-kor.
>> Jelentkezzen most!
Beszámolóink a Klasszis Klub korábbi rendezvényeiről itt találhatók meg: