4p

A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. megbízásából, a Duna Aszfalt Zrt. fővállalkozásában készülő Déli összekötő vasúti Duna-híd korszerűsítése - amely február közepe óta kiemelten közérdekű projektté vált - közel 36 milliárd forintba kerül. Ehhez képest szinte eltörpül az, hogy pluszköltségként 131 millióért kell őrizni átmenetileg a híd egyik elemét.

„A Déli Összekötő Vasúti Híd felszerkezetének utóhasznosítási lehetőségeket bemutató összefoglaló tanulmány” című megvalósíthatósági dokumentum nyomán a Déli összekötő vasúti Duna-híd egy medernyílásának elbontott, összességében 65-70 m hosszú szerkezetének ideiglenes tárolása, őrzése és állagának felügyelete vált szükségessé” – áll az Európai Uniós közbeszerzési értesítőben.

Az ideiglenes tárolás költséghatékonyan úgy hajtható végre, hogy az elbontott, nagy méretű, 453 tonna súlyú hídelemet a Duna melletti szárazföldön helyezik el. Az elbontott hídelem ideiglenes tárolásának célja, hogy a Budapest III. kerület, Gróf Esterházy János rakpart és az Óbudai-sziget között létesítendő gyalogos és kerékpáros forgalmat bonyolító, tervezett új híd megvalósításához az elbontott hídelem később felhasználható legyen.

Pluszköltség merült fel. Fotó: delikorvasut.hu
Pluszköltség merült fel. Fotó: delikorvasut.hu

Az ilyen módon történő utóhasznosítás összhangban áll a kortárs városépítészeti és mérnöki szemlélettel, amely a fenntarthatóság érdekében mind nagyobb figyelmet szentel a rendelkezésre álló erőforrások és műszaki adottságok kreatív, gazdaságos használatának – indokolja az értesítő a több, mint 100 milliós pluszköltség felmerülését.

Az elbontott hídelemet tehát egy telephelyre szállítják, ott tárolják és őrzik, majd onnan a beépítés helyszínére kell majd vinni a kivitelezés megfelelő fázisában. Az őrzés miatt zárt kerítést építenek kapuval ellátva, folyamatosan biztonsági őrök jelenlétét igényli, sőt, kamerarendszert is kiépítenek. Havonta ellenőrizik majd a szakemberek a bontott elem állapotát, sőt, bűncselekmény bekövetkezése esetén közre kell működniük a nyomozati eljárásban. (Bár nehéz elképzelni, ki akarná a nem kis súlyú hídelemet meglovasítani).

Az egész pontosan 130,92 millió forintos közbeszerzés egyetlen indulója és nyertese a Dunai Nehézrakodó Kft. Egyébként a 8. leggazdagabb magyar Szíjj László cége, a Duna Aszfalt Zrt. – amely a közbeszerzés elnyerésekor még kft. volt - az Átlátszó írása szerint a Déli Összekötő Vasúti Híd korszerűsítését másfél milliárd forinttal többért végzi el a tervezettnél, azaz az eredeti 34,4 milliárd helyett 36 milliárdért.

A Déli Körvasút hosszú évtizedek óta a legjelentősebb vasúti fejlesztés Budapest területén, célja, hogy a zöld és klímavédő vasúti közlekedés nagyobb szerepet játszhasson a térségben. A Kelenföldi pályaudvartól a Népligetig nő majd a vasút kapacitása, a meglévő kettő mellé harmadik, egyes szakaszokon negyedik vágány épül, továbbá Budán egy, Pesten pedig két új, akadálymentes, korszerű vasútállomás létesül.

"A Déli összekötő vasúti Duna-híd átépítés alatt levő régi hídszerkezetének újabb elemét bontották el, illetve tették szerdán hajóra a kivitelező Duna Aszfalt Út- és Mélyépítő Kft. munkatársai. Így az ötből már csak kettő régi hídelemet szükséges elbontani" – posztolta még február 10-én Vitézy Dávid.

A Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója arról is beszámolt, hogy eközben zajlik Csepelen az új hídelemek gyártása és a tervek szerint ezen a hídon idén szeptemberben megindulhat a vonatforgalom. A Déli összekötő másik két új hídján már jelenleg is közlekednek a vonatok, s az új, a most elbontott elemek helyére kerülő harmadik hídon pedig még idén közlekedhetnek a szerelvények.

Vitézy egyébként már ekkor megemlítette posztjában, hogy az elbontott hídelemek egyikének utóhasznosításával épülhet gyalogos és kerékpáros híd a III. kerületben a Gróf Esterházy rakpart és az Óbudai-sziget között, de ennek külön költségigényéről nem tett említést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!