4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy 2020-as ígéret teljesítését lassan akár el is lehet felejteni, szinte biztosan nem fog sikerülni.

Volt egyszer egy European Green Deal, azaz európai zöld megállapodás, amelyet még 2020-ban terjesztett elő az Európai Bizottság, és főleg a kontinens zöldítését, a klímaváltozás lassítását, valamint a tisztább energiára való átállást hirdette – csupa nemes cél. A Politico szerint azonban van egy kis probléma, amit már a brüsszeli testület is felismert: az egyik alapcél még mindig gyakorlatilag megvalósíthatatlanul messze van.

Az Európai Unió eddig közel sem teljesíti azt a vállalását, hogy az évtized végéig legalább 3 milliárd fát ültet, nagyon messze vagyunk ettől

– ismerte el Virginijus Sinkevičius környezetvédelmi biztos. A fákra pedig nagy szükség lenne, hiszen amellett, hogy egy 2020-as ígéretről van szó, az erdők bővítésével nőne a szén-dioxid elnyelő felület, folytatódna a harc a biodiverzitás csökkenése ellen, valamint az éghajlatváltozás káros hatásait is csökkentenék.

A nagy terv csúnya kudarcba fulladt?
A nagy terv csúnya kudarcba fulladt?
Fotó: Depositphotos

Kevesebb mint 1 százalék

A megállapodásban szereplő 3 milliárd helyett jelenleg 14,9 millió fánál tartanak minden tagállamban – derült ki a Bizottság szakportáljáról. A lista bajnoka Belgium több mint 5 millióval, majd Csehország következik nagyjából 3 millióval, Franciaország pedig alig több mint 2 millió ültetett fával.

Ahhoz, hogy sikerüljön a célkitűzés, 2020-tól kezdve átlagosan évente 300 millió fát kellett volna ültetnie az Európai Uniónak, ennek azonban látható módon a töredéke sem sikerült.

Miért nem sikerül?

A számokat elnézve felmerül a kérdés, hogy mégis miért mondott ennyire csúfos kudarcot ez a célkitűzés, hiszen elméletileg fák ültetése nem kéne, hogy ekkora fennakadást okozzon. Nos, a válasz a feltételekben rejlik, ugyanis ahhoz, hogy egy fa beleszámíthasson a 3 milliárdos célkitűzésbe, „kiegészítőnek” kell lennie - vagyis másképp nem ültették volna el vagy nem termesztették volna meg, például a nemzeti jogszabályi követelmények teljesítése érdekében -, és kifejezetten a biológiai sokféleség és az éghajlatváltozás elleni küzdelem javát kell szolgálnia. Florika Fink-Hooijer, a Bizottság környezetvédelmi főigazgatója szerint amellett, hogy ezek a feltételek rendkívül nehezek,

a finanszírozás is problémát jelent, és mind uniós, mind nemzeti szinten több pénzügyi ösztönzőre van szükség a faültetések ösztönzésére.

Mi a helyzet Magyarországon?

Az rögtön látszik, hogy ez nem egy olyan terület, ahol a kormányzat győzelmet hirdethetne Brüsszellel szemben, ugyanis a hazai eredmény igencsak szegényes, mindössze 1964 új fa került fel a listára. A területi eloszlás esetében különösen érdekes, hogy a fák döntő többségét, 1504-et Budapesten ültettek el, így a célkitűzés megvalósításban úgy tűnik, eddig legjobban Karácsony Gergelyék haladnak.

Ha kifejezetten a környező országokkal hasonlítjuk össze Magyarországot, a kép elég felemás, hiszen hazánk mindössze két országot, Szlovákiát és Szlovéniát tudta megelőzni, viszont lemaradása jelentős a Visegrádi Négyek más országaival, valamint például Romániával szemben is - azaz itt még a magyar miniszterelnök Orbán Viktor se tudna magyar győzelmet ünnepelni. Az abszolút bajnok a régióban Csehország a maga 3,2 millió ültetett fájával.

2030-ig még van néhány év, így a megvalósítás elméletileg nem lehetetlen, bár rendkívül nehéz lesz, de léteznek olyan programok is, például az Országfásítási program, amik kifejezetten a fák számának növelését szolgálják. A jelenlegi helyzet azonban egyértelmű: mind Magyarország, mind az Európai Unió le van maradva, mint a borravaló.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!