2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A KSH számai következnek.

A fogyasztói árak átlagosan 2,8 százalékkal voltak magasabbak szeptemberben az egy évvel korábbiaknál, augusztushoz viszonyítva 0,1 százalékkal emelkedtek - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

A szezonálisan kiigazított éves maginfláció az előző havi 3,7 százalékosról 3,9 százalékra nőtt szeptemberben, és 0,2 százalék után 0,4 százalékos volt a havi maginfláció.

Az élelmiszerek és a dohányáruk ára emelkedett legjobban egy év alatt, 5,1 illetve 12,3 százalékkal. Az üzemanyagok éves árcsökkenése az augusztusi 2,6 százalékosról 4,6 százalékosra változott. A szolgáltatások 3,4 százalékkal drágultak egy év alatt, az augusztusi 2,8 százalékos áremelkedés után.

Január-szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,3 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy az üzemanyagok árának csökkenése miatt várható volt a fő inflációs mutató lassulása. Szeptemberben egyébként az éves szintű inflációt az élelmiszerek, a dohánytermékek és szeszes italok, valamint a szolgáltatások húzták felfelé. A maginfláció gyorsulása pedig a piaci szolgáltatások drágulásával magyarázható. A szakember szerint a maginfláció emelkedése nem veszélyes mértékű, de jelzi, hogy az inflációs kockázat továbbra is benne van a rendszerben. Ezt alátámasztja az is, hogy az adószűrt maginfláció 3,2 százalékról 3,4 százalékra gyorsult.

Az elemző hozzátette: „Az év végére felgyorsulhat az infláció elsősorban az üzemanyagokhoz köthető bázishatás miatt, tavaly ugyanis az utolsó negyedévben jelentősen csökkent az üzemanyagok ára. Kérdés, hogy az elmúlt hetekben meggyengülő forintárfolyam mennyire gyűrűzik be az árakba. Emellett a bérdinamika továbbra is jelentős, ami szintén pörgetheti az inflációt.”

Németh Dávid szerint az idén az éves átlagos infláció 3,4 százalékos lesz. 2020-ban pedig a mostani kilátások szerint 3,5 százalékos inflációra lehet számítani. Jövőre a már említett bérdinamika, a szolgáltatások árának emelkedése húzhatja az inflációt, valamint a dohánytermékeknél is drágulás várható, mert azok adószintje még elmarad az uniós elvárásoktól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!